Getty Images

PYEONGCHANG 2018: TIDER, SPORTER, ARENOR, DIREKTSÄNDNINGAR, SVENSKA MEDALJHOPP

PYEONGCHANG 2018: Allt du behöver veta
Av Eurosport

Den 01/11/2017 kl 11:26Uppdaterat Den 02/02/2018 kl 11:30

All information du behöver inför vinter-OS i Pyeongchang 2018.

Vad:

Vinter-OS 2018 i Sydkorea, Pyeongchang.

Tid:

OS-invigningen äger rum den 9 februari och spelen avslutas den 25 februari.

Du tittar på:

Våra profiler:

Programledare: Jonas Karlsson (OS-studion), Karin Frick (Kvällsmagasinet), och Jessica Almenäs (Kvällsmagasinet).
Reportrar: Patrick Ekwall, Ramin Nouri, Patrik Åman, Niklas Hyland, Maria Danielsson, Robin Bryntesson, Jacob Vastamäki, Joel Segerdahl, Camilla Enström (längdskidor), Isabel Boltenstern (alpint), Jonas Dahlquist (hockey), Johan Anderberg (skidskytte), Christoffer Ellert (hockey).
Kommentatorer: Paul Ahlgren (curling), Sara Carlsson (curling), Sebastian Kraupp (curling), Robin Fomin (curling), Håkan Bergholtz (skicross), Michael Forslund (skicross), Jesper Rönnbäck (freestyle), Martina Schriwer (freestyle), Jesper Norén (freeski), Cecilia Willberg (konståkning), Niklas Hogner (konståkning), Petter Levin (snowboard: halfpipe, big air, slopestyle), Jocke Olsson (snowboard: halfpipe, big air, slopestyle), Maria Danielsson (snowboard: parallellstorslalom), Kenth Borgström (skridsko), Johan Röjler (skridsko), Marit Nybelius (backhoppning/nordisk kombination), Christian Inngjerdingen (backhoppning/nordisk kombination), Per-Anders von Schéele (bob/rodel/skeleton), Petter Barrling (ishockey), Christopher Kviborg (ishockey), Tommy Åström (ishockey), Roberto Vacchi (längdskidor/skidskytte), Niklas Jarelind (alpint)..

Expertkommentatorer:

Ishockey: Peter Forsberg, Kim Martin Hasson, Håkan Loob, Calle Johansson och Daniel Rudslätt.
Längdskidor: Per Elofsson och Anders Södergren.
Alpint: Anja Pärson, Maria Pietilä Holmner, Hans Olsson och Therese Borssén.
Skidskytte: Magdalena Forsberg och Carl-Johan Bergman.
Curling: Sara Carlsson och Sebastian Kraupp.
Skicross: Michael Forslund.
Freestyle: Martina Schriwer.
Snowboard: Jocke Olsson.
Skridsko: Johan Röjler.
Backhoppning/Nordisk kombination: Christian Inngjerdingen.

Sändningstider:

OS-staden Pyeongchang ligger åtta timmar före svensk tid, de följer Korean Standard Time (KST) och är i tidszonen UTC+9. En tävling som börjar 08:00 i Pyeongchang sänds 00:00 i Sverige.

Hela OS-schemat

torsdag 8 februari
01:05 | Curling (mixeddubbel - Grundspel)
12:05 | Curling (mixeddubbel - Grundspel)
13:30 | Backhoppning - herrar (normalbacke - Kval)

INVIGNING: fredag 9 februari
00:35 | Curling - mixeddubbel (Grundspel)
02:00 | Freestyle - damer (puckelpist - Kval)
02:00 | Konståkning - herrar och par (lagtävling - Kortprogram)
03:45 | Freestyle - herrar (puckelpist - Kval)
Walter Wallberg och Ludvig Fjällström
05:35 | Curling - mixeddubbel (Grundspel)
12:00 | Öppningsceremoni

lördag 10 februari
01:05 | Curling (mixeddubbel - Grundspel)
02:00 | Snowboard - herrar (slopestyle - Kval)
08:15 | Längdskidor - damer (skiathlon)
Charlotte Kalla och Stina Nilsson
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel)
Japan – Sverige
11:00 | Shorttrack (herrar 1500m - Final / damer 500m - Kval / damer 3000m stafett - Kval)
11:10 | Rodel - herrar (enmans: Heat 1 och 2)
12:00 | Skridsko - damer (3000m - individuellt)
12:05 | Curling (mixeddubbel - Grundspel)
12:15 | Skidskytte - damer (7,5km - sprint)
13:10 | Ishockey - damer (Gruppspel: Schweiz – Korea)
13:35 | Backhoppning - herrar (normalbacke - Final)

söndag 11 februari
01:05 | Curling (mixeddubbel - Grundspel)
02:00 | Konståkning (lagtävling: isdans / damer: korta program / par: fritt program)
02:00 | Snowboard - herrar (slopestyle - Final)
03:00 | Alpint - herrar (störtlopp)
05:30 | Snowboard - damer (slopestyle - Kval)
07:15 | Längdskidor - herrar (skiathlon)
Marcus Hellner, Calle Halfvarsson och Daniel Rickardsson
08:00 | Skridsko - herrar (5000m - individuellt)
► Nils van der Poel
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel: Finland – USA)
10:50 | Rodel - herrar (enmans: Heat 3 och 4)
11:30 | Freestyle - damer (puckelpist - Final: Omgång 1)
12:05 | Curling (mixeddubbel - skiljeomgångar)
12:15 | Skidskytte - herrar (10km - sprint)
13:00 | Freestyle - damer (puckelpist - Final: Omgång 2 och 3)
13:10 | Ishockey - damer (Gruppspel: Kanada – OAR)

måndag 12 februari
01:05 | Curling (mixeddubbel - Semifinaler)
02:00 | Snowboard - damer (slopestyle - Final)
02:00 | Konståkning (lagtävling: herrar och damer / isdans: fritt program)
02:15 | Alpint - damer (storslalom - Åk 1)
Sara Hector
05:30 | Snowboard - damer (halfpipe - Kval)
05:45 | Alpint - damer (storslalom - Åk 2)
► ev. Sara Hector
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel: Schweiz – Japan)
11:10 | Skidskytte - damer (10km - jaktstart)
11:30 | Freestyle - herrar (puckelpist: Final - Omgång 1)
Walter Wallberg och Ludvig Fjällström
11:50 | Rodel - damer (enmans - Heat 1 och 2)
12:05 | Curling - (mixeddubbel - Semifinaler)
13:00 | Skidskytte - herrar (12,5km - jaktstart)
13:00 | Freestyle - herrar (puckelpist: Final - Omgång 2 och 3)
13:10 | Ishockey - damer (Gruppspel)
Sverige – Korea
13:30 | Skridsko - damer (1500m - individuellt)
13:50 | Backhoppning - damer (normalbacke - Final)

tisdag 13 februari
01:05 | Curling (mixeddubbel - Bronsmatch)
02:00 | Snowboard - damer (halfpipe - Final)
03:30 | Alpint - herrar (kombination - störtlopp)
05:00 | Snowboard - herrar (halfpipe - Kval)
07:00 | Alpint - herrar (kombination - slalom)
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel: Kanada – Finland)
09:30 | Längdskidor - damer/herrar (sprint: klassiskt - Kval)
Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Calle Halfvarsson och Teodor Petersson
11:00 | Shorttrack - (damer: 500m - Final / herrar: 1000m - Kval / herrar: 5000m - Stafettkval)
11:30 | Rodel - damer (enmans: Heat 3 och 4)
12:00 | Längdskidor - damer/herrar (sprint - Finaler)
12:00 | Skridsko - herrar (1500m - individuellt)
12:05 | Curling - (mixeddubbel - Final)
13:10 | Ishockey - damer (Gruppspel: USA – OAR)

onsdag 14 februari
01:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Danmark
02:00 | Konståkning - par (korta programmet)
02:15 | Alpint - damer (slalom - Åk 1)
Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson och Estelle Alphand
02:30 | Snowboard - herrar (halfpipe - Final)
04:10 | Ishockey - damer
► Gruppspel: Sverige – Schweiz
05:45 | Alpint - damer (slalom - Åk 2)
► ev. Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson och Estelle Alphand
06:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – Danmark
07:00 | Nordisk kombination - ind. Gundersen (normalbacke)
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel: Korea – Japan)
09:45 | Nordisk kombination - ind. Gundersen (10km)
11:00 | Skridsko - damer (1000m - individuellt)
12:05 | Skidskytte - damer (distans - 15km)
12:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Sydkorea
12:20 | Rodel - tvåmanna (Heat 1 och 2)
13:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Slovakien – OAR | USA – Slovenien)

torsdag 15 februari
01:05 | Curling - damer (Grundspel)
02:00 | Skeleton - herrar (Heat 1 och 2)
02:30 | Konståkning - par (Fritt program)
03:00 | Snowboard - herrar (Snowboardcross - Seedningsrunda)
03:00 | Alpint - herrar (Super-G)
04:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Finland – Tyskland)
04:10 | Ishockey - damer (Gruppspel: USA – Kanada)
05:30 | Snowboard - herrar (snowboardcross - Finaler)
06:05 | Curling - herrar (Grundspel)
07:30 | Längdskidor - damer (10km - Fristil)
Charlotte Kalla och Stina Nilsson
08:40 | Ishockey - herrar
► Gruppspel: Norge – Sverige
08:40 | Ishockey - damer (Gruppspel: OAR - Finland)
12:00 | Freestyle - damer (hopp - Kval)
12:00 | Skidskytte - herrar (distans - 20km)
12:00 | Skridsko - herrar (10000m - individuellt)
12:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – Kanada
13:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Tjeckien – Sydkorea | Schweiz – Kanada)
13:30 | Rodel - lag (stafett)

fredag 16 februari
01:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – USA
01:30 | Skeleton - herrar (Heat 3 och 4)
02:00 | Snowboard - damer (snowboardcross - Seedningsrunda)
02:00 | Konståkning - herrar (korta programmet)
04:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: USA – Slovakien)
04:15 | Snowboard - damer (snowboardcross - Finaler)
06:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – OAR
07:00 | Längdskidor - herrar (15km - fristil)
Marcus Hellner, Calle Halfvarsson och Daniel Rickardsson
08:40 | Ishockey - herrar (Gruppspel: OAR – Slovenien)
12:00 | Freestyle - damer (hopp - Final)
12:00 | Skridsko - damer (5000m - individuellt)
12:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Storbritannien
12:20 | Skeleton - damer (Heat 1 och 2)
13:10 | Ishockey, herrar (Gruppspel: Finland – Norge)
► Gruppspel: Sverige – Tyskland
13:30 | Backhoppning - herrar (stora backen - Kval)

lördag 17 februari
01:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – Schweiz
02:00 | Freeski - damer (slopestyle - Kval)
► Jennie-Lee Burmansson
02:00 | Konståkning - herrar (fritt program)
03:00 | Alpint - damer (Super-G)
04:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Kanada – Tjeckien)
04:10 | Ishockey - damer (Kvartsfinal)
05:00 | Freeski - damer (slopestyle - Finaler)
06:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Kanada
08:40 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Sydkorea – Schweiz)
08:40 | Ishockey - damer (Kvartsfinaler)
10:30 | Längdskidor - damer (4x5km - stafett)
► Sverige
11:00 | Shorttrack - damer och herrar (1500m - Final / 1000m - Final)
12:00 | Freestyle - herrar (hopp - Kval)
12:05 | Curling - damer (Grundspel)
12:15 | Skidskytte - damer (12,5km - masstart)
12:20 | Skeleton - damer (Heat 3 och 4)
13:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Slovenien – Slovakien)
13:30 | Backhoppning - herrar (stora backen - Final)

söndag 18 februari
01:05 | Curling - herrar (Grundspel)
02:00 | Freeski - herrar (slopestyle - Kval)
► Henrik Harlaut och Jesper Tjäder
02:15 | Alpint - herrar (storslalom - Åk 1)
► Matts Olsson
04:10 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Tyskland – Norge)
04:10 | Ishockey - damer (Placeringsmatcher)
05:15 | Freeski - herrar (slopestyle - Finaler)
05:45 | Alpint - herrar (storslalom - Åk 2)
► ev. Matts Olsson
06:05 | Curling - damer (Grundspel)
07:15 | Längdskidor - herrar (4x10km - stafett)
► Sverige
08:40 | Ishockey - herrar (Gruppspel: Tjeckien – Schweiz)
08:40 | Ishockey - damer (Placeringsmatcher)
12:00 | Freestyle - herrar (hopp - Final)
12:00 | Skridsko - herrar och damer (lag: jaktstart - Kval / 500m individuellt)
12:05 | Bob - tvåmanna (Heat 1 och 2)
12:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Japan
12:15 | Skidskytte - herrar (15km - masstart)
13:10 | Ishockey - herrar
► Gruppspel: Sverige – Finland

måndag 19 februari
01:05 | Curling - damer (Grundspel)
01:30 | Snowboard - damer (Big Air - Kval)
02:00 | Freeski - damer (halfpipe, Kval)
02:00 | Konståkning - isdans (korta programmet)
05:10 | Ishockey - damer (Semifinal)
06:05 | Curling - herrar (Grundspel)
12:00 | Skridsko - damer och herrar (lag: jaktstart - Kval / 500m - individuellt)
12:05 | Curling - damer (Grundspel)
12:15 | Bob - tvåmanna (Heat 3 och 4)
13:10 | Ishockey - damer (Semifinal)
13:30 | Backhoppning - herrar (lag: stora backen)

tisdag 20 februari
01:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Sydkorea
02:00 | Konståkning - isdans (fria danser)
02:30 | Freeski - damer (halfpipe - Final)
04:10 | Ishockey - herrar (Åttondelsfinal)
04:10 | Ishockey - damer (Placeringsmatcher)
05:00 | Freeski - herrar (halfpipe - Kval)
06:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – Schweiz
08:40 | Ishockey - herrar (Åttondelsfinal)
08:40 | Ishockey - damer (Placeringsmatcher)
11:00 | Shorttrack - damer och herrar (1000m Kval + 500m Kval / 3000m stafett - Final)
11:00 | Nordisk kombination - ind. Gundersen (stora backen)
12:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Japan
12:15 | Skidskytte - mixed (Stafett)
► Sverige
12:50 | Bob - damer (Heat 1 och 2)
13:10 | Ishockey - herrar (Åttondelsfinaler)
13:45 | Nordisk kombination - ind. Gundersen (10km)

onsdag 21 februari
01:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – Kina
01:30 | Snowboard - herrar (Big Air - Kval)
02:00 | Konståkning - damer (korta programmet)
03:00 | Alpint - damer (störtlopp)
03:30 | Freestyle - herrar (skicross: Seedningsrunda)
► Victor Öhling Norberg, Viktor Andersson och Erik Mobärg
04:10 | Ishockey - herrar (Kvartsfinal)
05:15 | Freestyle - herrar - (skicross: Finaler)
06:05 | Curling - herrar
► Grundspel: Sverige – Norge
08:40 | Ishockey - herrar (Kvartsfinal)
08:40 | Ishockey - damer (Bronsmatch)
09:00 | Längdskidor - damer och herrar - (sprintstafett - Kval)
► Sverige
11:00 | Längdskidor - damer och herrar (sprintstafett - Finaler)
12:00 | Skridsko - damer/herrar (lag - Finaler)
12:05 | Curling - damer
► Grundspel: Sverige – USA
12:40 | Bob - damer (Heat 3 och 4)
13:10 | Ishockey - herrar (Kvartsfinaler)

torsdag 22 februari
01:05 | Curling - skiljeomgångar
02:15 | Alpint - herrar (slalom - Åk 1)
► André Myhrer och Mattias Hargin
03:30 | Freeski - herrar (halfpipe - Final)
04:00 | Snowboard - damer/herrar (parallellstorslalom - Kval)
05:10 | Ishockey - damer (Final)
05:45 | Alpint - herrar (slalom - Åk 2)
► ev. André Myhrer och Mattias Hargin
08:30 | Nordisk kombination - lag: Gundersen (stora backen)
11:00 | Shorttrack - herrar och damer (500m - Final + 5000m stafett - Final / 1000m - Final)
11:20 | Nordisk kombination - lag - Gundersen (4x5km)
12:05 | Curling - herrar - (Semifinaler)
12:15 | Skidskytte - damer (stafett - 4x6km)
► Sverige

Fredagen den 23 februari
01.30 Snowboard, damer, big air, final
02.00 Konståkning, damer, fritt program
03.00 Alpint, damer, kombination, störtlopp
03.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda Sandra Näslund och Lisa Andersson
05.15 Freestyle, damer, skicross, finaler ev. Sandra Näslund och Lisa Andersson
06.30 Alpint, damer, kombination, slalom
07.35 Curling, herrar, bronsmatch
08.40 Ishockey, herrar, semifinal
11.00 Skridsko, herrar, 1 000 m, final
12.05 Curling, damer, semifinaler
12.15 Skidskytte, herrar, stafett, 4x7,5 km
13.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördagen den 24 februari
01.30 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2
02.00 Snowboard, herrar, big air, final
03.00 Alpint, lagtävling Sverige
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final
06.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart Marcus Hellner, Daniel Rickardsson och Calle Halfvarsson
07.35 Curling, herrar, final
12.00 Skridsko, damer/herrar, masstart
12.05 Curling, damer, bronsmatch
13.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

AVSLUTNING: Söndagen den 25 februari
01.05 Curling, damer, final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4
01.30 Konståkning, galashow
05.10 Ishockey, herrar, final
07.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart Charlotte Kalla och Stina Nilsson
12.00 Avslutning

Senaste klippen