Herrar
Kula - Kvalificering
Tomasz Majewski
15-08
Slägga - Kvalificering
Krisztián Pars
15-08
Tresteg - Kvalificering
Nelson Évora
16-08
Diskus - Kvalificering
Robert Harting
18-08
Höjdhopp - Kvalificering
Linus Thörnblad
19-08
Stavhopp - Kvalificering
Steven Hooker
20-08
Längdhopp - Kvalificering
Dwight Phillips
20-08
Spjut - Kvalificering
Vadims Vasilevskis
21-08
Tiokamp 100m - Topkamp
Trey Hardee
19-08
Tiokamp längdhopp - Topkamp
Eaton Ashton
19-08
Tiokamp kula - Topkamp
Aleksandr Pogorelov
19-08
Tiokamp höjdhopp - Topkamp
Roman Šebrle
19-08
Tiokamp 400m - Topkamp
Yunior Díaz
19-08
Tiokamp 110m häck - Topkamp
Trey Hardee
20-08
Tiokamp diskus - Topkamp
Aleksey Sysoev
20-08
Tiokamp stavhopp - Topkamp
Trey Hardee
20-08
Tiokamp spjut - Topkamp
Leonel Suárez
20-08
Tiokamp 1500m - Topkamp
Bouraada Larbi
20-08
100 m - 1:a
Tyson Gay
15-08
1500 m - 1:a
Deresse Mekonnen
15-08
400m häck - 1:a
Kerron Clement
15-08
3000 m hinder - 1:a
Richard Kipkemboi Mateelong
16-08
200 m - 1:a
Shawn Crawford
18-08
400m - 1:a
Ramon Miller
18-08
110 m häck - 1:a
Dániel Kiss
19-08
800 m - 1:a
Gary Reed
20-08
5 000 m - 1:a
Kenenisa Bekele
20-08
100 m - Omgång 2
Asafa Powell
15-08
200 m - Omgång 2
Steve Mullings
18-08
100 m - Semifinaler
Usain Bolt
16-08
400m häck - Semifinaler
Kerron Clement
16-08
1500 m - Semifinaler
Asbel Kiprop
17-08
400m - Semifinaler
LaShawn Meritt
19-08
200 m - Semifinaler
Usain Bolt
19-08
110 m häck - Semifinaler
Ryan Brathwaite
20-08
4x100 m stafett - Semifinaler
Storbritannien
21-08
800 m - Semifinaler
Yusuf Saad Kamel
21-08
4x400 m stafett - Semifinaler
USA
22-08
20 km gång - Final
Valeriy Borchin
15-08
Kula - Final
Christian Cantwell
15-08
100 m - Final
Usain Bolt
16-08
Slägga - Final
Primož Kozmus
17-08
10 000 m - Final
Kenenisa Bekele
17-08
Tresteg - Final
Phillips Idowu
18-08
3000 m hinder - Final
Ezekiel Kemboi
18-08
400 m häck - Final
Kerron Clement
18-08
Diskus - Final
Robert Harting
19-08
1500 m - Final
Yusuf Saad Kamel
19-08
200 m - Final
Usain Bolt
20-08
110 m häck - Final
Ryan Brathwaite
20-08
Tiokamp totalt - Final
Trey Hardee
20-08
50 km gång - Final
Sergey Kirdyapkin
21-08
Höjdhopp - Final
Jaroslav Rybakov
21-08
400m - Final
LaShawn Meritt
21-08
Maraton - Final
Abel Kirui
22-08
Längdhopp - Final
Dwight Phillips
22-08
Stavhopp - Final
Steve Hooker
22-08
4x100 m stafett - Final
Jamaica
22-08
Spjut - Final
Andreas Thorkildsen
23-08
5 000 m - Final
Kenenisa Bekele
23-08
800 m - Final
Mbulaeni Mulaudzi
23-08
4x400 m stafett - Final
. USA
23-08