Damer
Sjukamp 100m häck - Heats
Jessica Ennis
25-08
3000 m hinder - Heats
Cristina Casandra
25-08
Sjukamp höjdhopp - Heats
Carolina Klüft
25-08
Sjukamp kula - Heats
Austra Skujyte
25-08
800 m - Heats
Janeth Jepkosgei
25-08
Sjukamp 200m - Heats
Jessica Ennis
25-08
400m - Heats
Novlene Williams
26-08
100 m - Heats
Carmelita Jeter
26-08
Sjukamp längdhopp - Heats
Lyudmila Blonska
26-08
Sjukamp spjut - Heats
Lili Schwarzkopf
26-08
Sjukamp spjut - Heats
Chudzik Kamila
26-08
Sjukamp 800m - Heats
Tyminska Karolina
26-08
100 m häck - Heats
Susanna Kallur
27-08
400 m häck - Heats
Tiffany Ross-Williams
27-08
1500 m - Heats
Mariem Alaoui Selsouli
29-08
200 m - Heats
Allyson Felix
29-08
5 000 m - Heats
Elvan Abeylegesse
29-08
4x100 m stafett - Heats
. USA
01-09
4x400 m stafett - Heats
. USA
01-09
Kula - Kvalificering
Valerie Vili
26-08
Stavhopp - Kvalificering
Jenny Stuczynski
26-08
Diskus - Kvalificering
Franka Dietzsch
27-08
Längdhopp - Kvalificering
Naide Gomes
27-08
Diskus - Kvalificering
Joanna Wisniewska
27-08
Slägga - Kvalificering
Ivana BRKLJACIC
28-08
Slägga - Kvalificering
Yipsi Moreno
28-08
Spjut - Kvalificering
Nikola Brejchova
29-08
Spjut - Kvalificering
29-08
Tresteg - Kvalificering
Hrysopiyi Devetzi
29-08
Höjdhopp - Kvalificering
Kajsa Berquist
31-08
100 m - Kvartsfinaler
Veronica Campbell
26-08
200 m - Kvartsfinaler
Sanya Richards
29-08
800 m - Semifinaler
Janeth Jepkosgei
26-08
100 m - Semifinaler
Veronica Campbell
27-08
400m - Semifinaler
Novlene Williams
27-08
100 m häck - Semifinaler
Michelle Perry
28-08
400 m häck - Semifinaler
Jana Rawlinson
28-08
200 m - Semifinaler
Allyson Felix
30-08
1500 m - Semifinaler
Iryna Lishchynska
31-08
10 000 m - Final
Tirunesh Dibaba
25-08
Sjukamp - Final
Carolina Klüft
26-08
Kula - Final
Valerie Vili
26-08
3000 m hinder - Final
Ekaterina Volkova
27-08
100 m - Final
Veronica Campbell
27-08
Stavhopp - Final
Yelena Isinbayeva
28-08
Längdhopp - Final
Tatyana Lebedeva
28-08
800 m - Final
Janeth Jepkosgei
28-08
Diskus - Final
Franka Dietzsch
29-08
100 m häck - Final
Michelle Perry
29-08
400m - Final
Christine Ohuruogu
29-08
Slägga - Final
Betty Heidler
30-08
400 m häck - Final
Jana Rawlinson
30-08
20 km gång - Final
Olga Kaniskina
31-08
Tresteg - Final
Yargelis Savigne
31-08
Spjut - Final
Barbora Špotáková
31-08
200 m - Final
Allyson Felix
31-08
5 000 m - Final
Meseret Defar
01-09
4x100 m stafett - Final
USA United States
01-09
Maraton - Final
Catherine Ndereba
02-09
Höjdhopp - Final
Blanka Vlašic
02-09
1500 m - Final
Maryam Yusuf Jamal
02-09
4x400 m stafett - Final
. USA
02-09