Herrar
1500 m - Heats
25-08
100 m - Heats
Marlon Devonish
25-08
400 m häck - Heats
Félix Sánchez
25-08
3000 m hinder - Heats
Tareq Mubarak Taher
26-08
400m - Heats
Chris Brown
28-08
200 m - Heats
Anastasios Gousis
28-08
110 m häck - Heats
Dongpeng Shi
29-08
800 m - Heats
30-08
5 000 m - Heats
30-08
Tiokamp 100m - Heats
Bryan Clay
31-08
Tiokamp längdhopp - Heats
Bryan Clay
31-08
Tiokamp kula - Heats
Maurice Smith
31-08
Tiokamp höjdhopp - Heats
Roman Šebrle
31-08
4x100 m stafett - Heats
. Jamaica
31-08
Tiokamp 400m - Heats
Dmitriy Karpov
31-08
Tiokamp 110m häck - Heats
Maurice Smith
01-09
Tiokamp diskus - Heats
Attila Zsivoczky
01-09
Tiokamp diskus - Heats
Maurice Smith
01-09
Tiokamp stavhopp - Heats
01-09
Tiokamp spjut - Heats
Aleksandr Parkhomenko
01-09
Tiokamp spjut - Heats
Roman Šebrle
01-09
4x400 m stafett - Heats
. Bahamas
01-09
Tiokamp 1500m - Heats
Kun-Woo KIM
01-09
Kula - Kvalificering
Rutger Smith
25-08
Slägga - Kvalificering
Libor Charfreitag
25-08
Tresteg - Kvalificering
Nelson Évora
25-08
Slägga - Kvalificering
Miloslav Konopka
25-08
Diskus - Kvalificering
Zoltan Kovago
26-08
Diskus - Kvalificering
Gabor Mate
26-08
Höjdhopp - Kvalificering
Jaroslav Rybakov
27-08
Längdhopp - Kvalificering
Khotso Mokoena
29-08
Stavhopp - Kvalificering
30-08
Spjut - Kvalificering
Breaux Greer
31-08
Spjut - Kvalificering
Vladims Vasilevskis
31-08
100 m - Kvartsfinaler
Asafa Powell
25-08
200 m - Kvartsfinaler
Tyson Gay
28-08
100 m - Semifinaler
Tyson Gay
26-08
400 m häck - Semifinaler
Marek Plawgo
26-08
1500 m - Semifinaler
Rachid Ramzi
27-08
400m - Semifinaler
LaShawn Meritt
29-08
200 m - Semifinaler
Tyson Gay
29-08
110 m häck - Semifinaler
30-08
800 m - Semifinaler
31-08
Maraton - Final
Kibet Luke
25-08
Kula - Final
Reese Hoffa
25-08
20 km gång - Final
Jefferson Perez
26-08
100 m - Final
Tyson Gay
26-08
Slägga - Final
Ivan Tsikhan
27-08
Tresteg - Final
Nelson Évora
27-08
10 000 m - Final
Kenenisa Bekele
27-08
Diskus - Final
Gerd Kanter
28-08
3000 m hinder - Final
Brimin Kipruto
28-08
400 m häck - Final
Kerron Clement
28-08
Höjdhopp - Final
Donald Thomas
29-08
1500 m - Final
Bernard Lagat
29-08
Längdhopp - Final
Irving Saladino
30-08
200 m - Final
Tyson Gay
30-08
400m - Final
Jeremy Wariner
31-08
110 m häck - Final
Xiang Liu
31-08
50 km gång - Final
Nathan Deakes
01-09
Tiokamp - Final
Roman Šebrle
01-09
Stavhopp - Final
Brad Walker
01-09
4x100 m stafett - Final
. USA
01-09
5 000 m - Final
Bernard Lagat
02-09
Spjut - Final
Tero Pitkamaki
02-09
800 m - Final
Alfred Yego
02-09
4x400 m stafett - Final
. USA
02-09