Friidrotts-EM

Kalender

Herrar
Slägga - Kval
Pawel Fajdek
06-08
100 m - Kvalomgång
Churandy Martina
06-08
Längdhopp - Kval
Miltiádis Tentóglou
06-08
400 m häck - Kvalomgång
Victor Coroller
06-08
Kula - Kval
David Storl
06-08
Gång - 50 km - Final
Maryan Zakalnytstkyy
07-08
Tiokamp - Final
Arthur Abele
07-08
Tiokamp 100m - Försök
Kevin Mayer
07-08
Diskus - Kval
Daniel Ståhl
07-08
Tiokamp Längdhopp - Försök
Martin Roe
07-08
400 m - Kvalomgång
Jonathan Borlée
07-08
3 000 m hinder - Försök
Yohanes Chiappinelli
07-08
Tiokamp Kula - Försök
Mathias Brugger
07-08
Tiokamp Höjdhopp - Försök
Timothy Duckworth
07-08
Slägga - Final
Wojciech Nowicki
07-08
100 m - Semifinal
Jimmy Vicaut
07-08
400 m häck - Semifinal
Karsten Warholm
07-08
10 000 m - Final
Morhad Amdouni
07-08
Kula - Final
Michal Haratyk
07-08
Tiokamp 400m - Försök
Ruben Gado
07-08
100 m - Final
Zharnel Hughes
07-08
Tiokamp 110m häck - Försök
Arthur Abele
08-08
Tiokamp Diskus - Försök
Niklas Kaul
08-08
200 m - Kvalomgång
Eseosa Desalu
08-08
Tiokamp Stavhopp - Försök
Ilya Shkurenyov
08-08
1 500 m - Försök
Jake Wightman
08-08
Spjut - Kval
Johannes Vetter
08-08
Tiokamp Spjut - Försök
Arthur Abele
08-08
400 m - Semifinal
Matthew Hudson-Smith
08-08
Längdhopp - Final
Miltiádis Tentóglou
08-08
200 m - Semifinal
Alex Wilson
08-08
Diskus - Final
Andrius Gudžius
08-08
Tiokamp 1500m - Försök
Ruben Gado
08-08
110 m häck - Kvalomgång
Paolo Dal Molin
09-08
800 m - Försök
Adam Kszczot
09-08
Höjdhopp - Kval
Maksim Nedasekau
09-08
400 m häck - Final
Karsten Warholm
09-08
Spjut - Final
Thomas Röhler
09-08
200 m - Final
Ramil Guliyev
09-08
3 000 m hinder - Final
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
09-08
Stavhopp - Kval
Renaud Lavillenie
10-08
Tresteg - Kval
Alexis Copello
10-08
4 X 400 m - Försök
Storbritannien
10-08
110 m häck - Semifinal
Orlando Ortega
10-08
800 m - Semifinal
Adam Kszczot
10-08
400 m - Final
Matthew Hudson-Smith
10-08
110 m häck - Final
Pascal Martinot-Lagarde
10-08
1 500 m - Final
Jakob Ingebrigtsen
10-08
Gång - 20 km - Final
Álvaro Martín
11-08
Höjdhopp - Final
Mateusz Przybylko
11-08
800 m - Final
Adam Kszczot
11-08
5 000 m - Final
Jakob Ingebrigtsen
11-08
4 X 400 m - Final
Belgien
11-08
Maraton - Final
Koen Naert
12-08
- Final
Italien
12-08
Stavhopp - Final
Armand Duplantis
12-08
4 X 100 m - Försök
Storbritannien
12-08
Tresteg - Final
Nelson Évora
12-08
4 X 100 m - Final
Storbritannien
12-08