Getty Images
Officiellt: Zlatan skriver nytt kontrakt - blir designated player

Zlatan Ibrahimovic stannar i MLS. LA Galaxy bekräftade på tisdagen att svensken har skrivit på ett ettårskontrakt som så kallad designated player.
- Vi är väldigt nöjda med att signera ett nytt kontrakt med Zlatan som gör att han återvänder till 2019 års säsong, säger Galaxys general manager Dennis te Kloese.
- Han visade sitt värde förra säsongen och vi ser fram emot att han representerar vår klubb nästa år. I och med Zlatans återkomst fortsätter vi att stärka laget inför säsongen.
LA Galaxy missade slutspel, men Ibrahimovic gjorde 22 mål och tio assist på 27 MLS-matcher sedan ankomsten från Manchester United våren 2018.
Till skillnad från i fjol blir Zlatan en så kallad designated player, alltså en spelare som inte räknas under lönetaket och därmed kan få högre lön.