Eurosport

ALLA VM-resultat hittar du här

ALLA VM-resultat hittar du här
Av Eurosport

Den 14/06/2018 kl 11:30Uppdaterat 7 timmar sedan

När spelar Sverige mot Tyskland? Var ser jag matchen? Hur slutade matchen? Och vem ställs mot vem i slutspelet? Här får du svaret.

*Artikeln uppdateras efter varje match!

Fotbolls-VM 2018 arrangeras i Ryssland mellan den 14 juni – 15 juli. 32 nationer deltar och är indelade i åtta grupper (A-H).

GRUPP A: Ryssland, Saudiarabien, Egypten och Uruguay
GRUPP B: Portugal, Spanien, Marocko och Iran
GRUPP C: Frankrike, Australien, Peru och Danmark
GRUPP D: Argentina, Island, Kroatien och Nigeria
GRUPP E: Brasilien, Schweiz, Costa Rica och Serbien
GRUPP F: Tyskland, Mexiko, Sverige och Sydkorea
GRUPP G: Belgien, Panama, Tunisien och England
GRUPP H: Polen, Senegal, Colombia och Japan

GRUPPSPEL

Torsdag 14 juni

GRUPP A 17.00 (SVT) Ryssland – Saudiarabien 5-0 (2-0)
12´ Yuri Gazinskiy, 43´ Denis Cheryshev, 71´ Artyom Dzyuba, 90´ Aleksandr Golovin, 90´ D. Cheryshev

Fredag 15 juni

GRUPP A 14.00 (TV4) Egypten – Uruguay 0-1 (0-1)
89´ Jose Gimenez

GRUPP B 17.00 (SVT) Marocko – Iran 0-1 (0-0)
95´ Bouhaddouz (självmål)

GRUPP B 20.00 (SVT) Portugal – Spanien 3-3 (2-1)
4´ Ronaldo, 21´ Costa, 44´ Ronaldo, 55´ Costa, 58´ Nacho, 88´ Ronaldo

Lördag 16 juni

GRUPP C 12.00 (SVT) Frankrike – Australien 2-1 (0-0)
58´ Griezmann, 62´Jedinak, 80´ Pogba

GRUPP D 15.00 (SVT) Argentina – Island 1-1 (1-1)
19´ Aguero, 23´ Finnbogason

GRUPP C 18.00 (TV4) Peru – Danmark 0-1 (0-0)
59´ Yussuf Poulsen

GRUPP D 21.00 (TV4) Kroatien - Nigeria 2-0 (1-0)
32´ Oghenekaro Etebo (självmål), 71´ Luka Modrić (straff)

Söndag 17 juni

GRUPP E 14.00 (TV4) Costa Rica – Serbien 0-1 (0-0)
56´ Aleksandar Kolarov

GRUPP F 17.00 (TV4) Tyskland - Mexiko 0-1 (0-1)
35´ Hirving Lozano

GRUPP E 20.00 (SVT) Brasilien – Schweiz 1-1 (1-0)
20´ Philippe Coutinho, 50´ Steven Zuber

Måndag 18 juni

GRUPP F 14.00 (SVT) Sverige – Sydkorea 1-0 (0-0)
Andreas Granqvist 65´ (straff)

GRUPP G 18.00 (SVT) Belgien – Panama 3-0 (0-0)
Dries Mertens 47´, Romelu Lukaku 69´ och 75´

GRUPP G 20.00 (TV4) Tunisien – England 1-2 (1-1)
Harry Kane 11´ och 90+1´, Ferjani Sassi 35´ (straff)

Tisdag 19 juni

GRUPP H 14.00 (SVT) Colombia – Japan 1-2 (1-1)
3´ Carlos Sánchez (utvisning), 6´ Shinji Kagawa (straff), 39´ Juan Fernando Quintero, 73´ Yuya Osako

GRUPP H 17.00 (TV4) Polen – Senegal 1-2 (0-1)
37´ Thiago Cionek (självmål), 60´ M'Baye Niang, 86´ Grzegorz Krychowiak

GRUPP A 20.00 (SVT) Ryssland – Egypten 3-1 (0-0)
47´ Ahmed Fathy (självmål), 59´ Denis Tjerysjev, 62´ Artiom Dziuba, 73´ Mohamed Salah (straff)

Onsdag 20 juni

GRUPP B 14.00 (SVT) Portugal – Marocko

GRUPP A 17.00 (TV4) Uruguay – Saudiarabien

GRUPP B 20.00 (TV4) Iran – Spanien

Torsdag 21 juni

GRUPP C 14.00 (TV4) Danmark – Australien

GRUPP C 17.00 (TV4) Frankrike – Peru

GRUPP D 20.00 (TV4) Argentina – Kroatien

Fredag 22 juni

GRUPP E 14.00 (SVT) Brasilien – Costa Rica

GRUPP D 17.00 (SVT) Nigeria – Island

GRUPP E 20.00 (SVT) Serbien – Schweiz

Lördag 23 juni

GRUPP G 14.00 (SVT) Belgien – Tunisien

GRUPP F 17.00 (TV4)Sydkorea – Mexiko

GRUPP F 20.00 (TV4) Tyskland – Sverige

Söndag 24 juni

GRUPP G 14.00 (SVT) England – Panama

GRUPP H 17.00 (TV4) Japan – Senegal

GRUPP H 20.00 (TV4) Polen – Colombia

Måndag 25 juni

GRUPP A 16.00 (TV4) Uruguay – Ryssland

GRUPP A 16.00 (SVT) Saudiarabien – Egypten

GRUPP B 20.00 (SVT) Spanien – Marocko

GRUPP B 20.00 (SVT) Iran – Portugal

Tisdag 26 juni

GRUPP C 16.00 (SVT) Australien – Peru

GRUPP C 16.00 (SVT) Danmark – Frankrike

GRUPP D 20.00 (TV4) Nigeria – Argentina

GRUPP D 20.00 (SVT) Island – Kroatien

Onsdag 27 juni

GRUPP F 16.00 (SVT) Sydkorea – Tyskland

GRUPP F 16.00 (SVT) Mexiko – Sverige

GRUPP E 20.00 (TV4) Serbien – Brasilien

GRUPP E 20.00 (SVT) Schweiz - Costa Rica

Torsdag 28 juni

GRUPP H 16.00 (TV4) Japan – Polen

GRUPP H 16.00 (SVT) Senegal – Colombia

GRUPP G 20.00 (SVT) Panama – Tunisien

GRUPP G 20.00 (SVT) England – Belgien

SLUTSPEL

ÅTTONDELSFINAL:

Lördag 30 juni

16.00 Vinnaren av grupp C – Tvåan i grupp D

20.00 Vinnaren av grupp A – Tvåan i grupp B

Söndag 1 juli

16.00 Vinnaren av grupp B – Tvåan i grupp A

20.00 Vinnaren av grupp D – Tvåan i grupp C

Måndag 2 juli

16.00 Vinnaren av grupp E – Tvåan i grupp F

20.00 Vinnaren av G – Tvåan i grupp H

Tisdag 3 juli

16.00 Vinnaren i grupp F – Tvåan i grupp E

20.00 Vinnaren av grupp H – Tvåan i grupp G

KVARTSFINAL:

Fredag 6 juli

16.00 (SVT) Kvartsfinal 1

20.00 (TV4) Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli

16.00 (TV4) Kvartsfinal 3

20.00 (SVT) Kvartsfinal 4

SEMIFINAL:

Tisdag 10 juli

20.00 (SVT) Semifinal 1

Onsdag 11 juli

20.00 (TV4) Semifinal 2

BRONSMATCH:

Lördag 14 juli

16.00 (TV4) Bronsmatch!

FINAL:

Söndag 15 juli

17.00 (SVT) Final!