Andra Sporter

Så sänder Eurosport från EM-veckan - här hittar du tävlingsprogrammen

Dela detta med
Kopiera
Dela denna artikel

EM-veckan

Foto: Getty Images

AvEurosport
30/07/2018 på 16:02 | Uppdaterad 04/08/2018 på 08:51

Det blir bland annat simning, cykel och friidrott i världsklass när EM-veckan i Glasgow och Berlin inleds den 2 augusti. Så här följer du tävlingarna i Eurosports kanaler.

Flera europeiska idrottsförbund har gått samman och lagt sina mästerskap i Skottland och Berlin under augusti, vilka kommer att avgöras under en tiodagarsperiod. Du följer EM-veckan, bland annat med friidrott och simning, på Eurosports kanaler och på Eurosport Player.

Sim-EM

Andra Sporter

Nya datum klara - så avgörs Europa League

17/06/2020 PÅ 16:03

Sarah Sjöström

Foto: Getty Images


Tävlingarna pågår i Glasgow mellan den 3 och 9 augusti. Numer avgörs EM vartannat år och senast i London 2016 tog Sverige fyra guld och ett brons. Sarah Sjöström vann 50 och 100 fjäril samt 100 fritt, och Jennie Johansson 50 bröstsim. Dessutom var de svenska damerna trea på 4x100 frisim.

Sjöström är självklart det stora svenska hoppet i Glasgow och kommer att simma fyra individuella distanser, samt lagkapper.

Svenska truppen
Damer
Hanna Eriksson, Jönköping S, 200 fritt, 400 fritt
Jessica Eriksson, Uddevalla S, 50 bröst
Louise Hansson, Helsingborg S, 100 fjäril, 50 fjäril, 100 fritt
Sophie Hansson, Helsingborg S, 50, 100, 200 bröst
Sara Junevik, Falu S, 50 och 100 fjäril
Magdalena Kuras, SK Triton, lag
Ida Lindborg, Malmö KK, 50 rygg
Sarah Sjöström, Södertörn S, 50, 100 fritt 50, 100 fjäril

Herrar
Christoffer Carlsen, Helsingborg S,100 fritt
Gustaf Dahlman, Västerås S, lag
Isak Eliasson, Spårvägen S, lag
Robin Hanson, Järfälla S, lag
Gustav Hökfelt, SK Neptun, 50, 100, 200 rygg
Victor Johansson, Jönköping S, 400 fritt, 800 fritt, 1500 fritt
Adam Paulsson SK Elfsborg, 400 fritt, 400 medley
Erik Persson, Kungsbacka S, 100, 200 bröst
Björn Seeliger, Södertälje S, 50 fritt
Simon Sjödin, SK Neptun, 100 fjäril
Johannes Skagius, Sundsvall S, 50 och 100 bröst

Tävlingsprogram:

Fredagen 3 augusti

Försökspasset från 10.30 och framåt…400 meter medley, försök, (damer)400 meter fritt, försök, (herrar) Victor Johansson, Adam Paulsson och Robin Hanson50 meter fritt, försök, (damer) Sarah Sjöström och Magdalena Kuras50 meter ryggsim, försök, (herrar) Gustav Hökfelt och Björn Seeliger100 meter fjärilsim, försök, (damer) Sarah Sjöström, Louise Hansson och Sara Junevik 100 meter bröstsim, försök, (herrar) Johannes Skagius och Erik PerssonLagkapp 4 x 100 meter fritt SverigeLagkapp 4 x 100 meter fritt Sverige800 meter fritt, försök, (damer) Hanna Eriksson

Från 18.00 och framåt…

400 meter medley (damer) FINAL!
400 meter fritt (herrar) FINAL!
50 meter fritt (damer) Semifinal 1
50 meter ryggsim (herrar) Semifinal 1
100 meter fjärilsim (damer) Semifinal 1
100 meter bröstsim (herrar) Semifinal 1
Lagkapp 4 x 100 meter fritt (Sverige) FINAL!
Lagkapp 4 x 100 meter fritt (Sverige) FINAL!

Lördag 4 augusti

Försökspasset från 10.30 och framåt…

100 meter fritt, försök, (herrar) Christoffer Carlsen, Björn Seeliger, Isak Eliasson och Gustav Dahlman
100 meter bröstsim, försök, (damer) Sophie Hansson och Jessica Eriksson
200 meter fjäril, försök, (herrar)
50 meter rygg, försök, (damer) Ida Lindborg och Magdalena Kuras
Lagkapp 4 x 200 meter fritt, försök, (mixed) Sverige
1500 meter fritt, försök, (herrar) Victor Johansson

Från 18.00 och framåt…

800 meter frisim (damer) FINAL!
100 meter bröstsim (herrar) FINAL!
100 meter fjäril (damer) FINAL!
100 meter fritt (herrar) semifinal
100 meter bröstsim (damer) semifinal
200 meter fjäril (herrar) semifinal
50 meter rygg (damer) semifinal
50 meter rygg (herrar) FINAL!
50 meter fritt (damer) FINAL!
4 x 200 meter fritt (mixed) FINAL!

Söndag 5 augusti

Försökspasset från 10.30 och framåt… 200 meter medley, försök, (herrar) Simon Sjödin Neptun200 meter fjäril, försök, (damer)100 meter rygg, försök, (herrar) Gustav Hökfelt, Simon Sjödin och Björn Seeliger 200 meter fritt, försök, (damer) Hanna Eriksson och Louise Hansson200 meter bröst, försök, (herrar) Erik Persson4x200 meter fritt, försök, (herrar) Sverige

Från 18.00 och framåt…

1500 meter fritt (herrar) FINAL!
100 meter fritt (herrar( FINAL!
100 meter bröstsim (damer) FINAL!
100 meter rygg (herrar) semifinal
200 meter fjäril (damer) semifinal
200 meter bröstsim (herrar) semifinal
50 meter rygg (damer) FINAL!
200 meter medley (herrar) semifinal
200 meter fritt (damer) semifinal
200 meter fjäril (herrar) FINAL!
4 x 200 meter fritt (herrar) FINAL!

Måndag 6 augusti

Försökspasset från 10.30 och framåt…

200 meter fritt, försök, (herrar) Robin Hanson, Victor Johansson, Gustaf Dahlman och Adam Paulsson
200 meter bröstsim, försök, (damer) Sophie Hansson och Jessica Eriksson
50 meter fjäril, försök, (herrar)
100 meter rygg, försök, (damer) Ida Lindborg
4 x 100 meter medley, försök, (mixed) Sverige
1500 meter fritt, försök, (damer) Hanna Eriksson

Från 18.00 och framåt…

200 meter fjäril (damer) FINAL!
100 meter rygg (herrar) FINAL!
100 meter rygg (damer) semifinal
200 meter fritt (herrar) semifinal
200 meter bröstsim (damer) semifinal
50 meter fjäril (herrar) semifinal
200 meter fritt (damer) FINAL!
200 meter bröstsim (herrar) FINAL!
200 meter medley (herrar) FINAL!
4x100 meter medley (mixed) FINAL!

Tisdag 7 augusti

Försökspasset från 10.30 och framåt…100 meter fritt, försök, (damer) Louise Hansson, Sarah Sjöström, Magdalena Kuras och Sara Junevik 50 meter bröstsim, försök, (herrar) Johannes Skagius200 meter medley, försök, (damer)200 meter rygg, försök, (herrar) Gustav Hökfelt4 x 200 meter fritt, försök, (damer)800 meter fritt, försök, (herrar) Victor Johansson

Från 17.30 och framåt…

1500 meter fritt (damer) FINAL!
50 meter fjäril (herrar) FINAL!
100 meter rygg (damer) FINAL!
200 meter rygg (herrar) semifinal
100 meter fritt (damer) semifinal
50 meter bröstsim (herrar) semifinal
200 meter bröstsim (damer) FINAL!
200 meter fritt (herrar) FINAL!
200 meter medley (damer) semifinal
Lagkapp 4 x 200 meter fritt (damer) FINAL!

Onsdag 8 augusti

Försökspasset från 10.00 och framåt…200 meter rygg, försök, (damer)50 meter fritt, försök, (herrar) Björn Seeliger, Christoffer Carlsen och Isak Eliasson50 meter fjäril, försök, (damer) Louise Hansson, Sarah Sjöström, Sara Junevik och Ida Lindborg 100 meter fjäril, försök, (herrar) Simon Sjödin50 meter bröstsim, försök, (damer) Jessica Eriksson och Sophie HanssonLagkapp 4 x 100 meter fritt, försök, (mixed) Sverige

Från 17.30 och framåt…

800 meter fritt (herrar) FINAL!
100 meter fritt (damer) FINAL!
50 meter bröstsim (herrar) FINAL!
200 meter rygg (damer) semifinal
50 meter fritt (herrar) semifinal
50 meter fjäril (damer) semifinal
100 meter fjäril (herrar) semifinal
50 meter bröstsim (damer) semifinal
200 meter rygg (herrar) FINAL!
200 meter medley (damer) FINAL!
4x100 meter fritt (mixed) FINAL!

Torsdag 9 augusti

Förmiddagspasset från 10.00 och framåt…

400 meter medley, försök, (herrar) Adam Paulsson
400 meter fritt, försök, (damer) Hanna Eriksson
Lagkapp 4 x 100 meter, försök, (herrar) Sverige
Lagkapp 4 x 100 meter, försök, (damer) Sverige

Från 17.45 och framåt…

50 meter fjäril (damer) FINAL!
50 meter frisim (herrar) FINAL!
50 meter bröstsim (damer) FINAL!
100 meter fjäril (herrar) FINAL!200 meter ryggsim (d) FINAL!
400 meter medley (herrar) FINAL!
400 meter frisim (damer) FINAL!
Lagkapp 4 x 100 meter (herrar) FINAL!
Lagkapp 4 x 100 meter (damer) försök

Direkt 3-9 augusti på Eurosport 1, Eurosport 2 samt på Eurosport Player.

Friidrotts-EM

Armand Duplantis

Foto: Getty Images


Europamästerskapet i friidrott avgörs i Tysklands huvudstad Berlin den 7-12 augusti. Arena är Olympiastadion som uppfördes till OS 1936 och som efter renoveringen 2004 rymmer knappt 75 000 åskådare.

Sverige är tionde bästa nation i EM-historien med 28 guld, 40 silver och 39 brons. I Amsterdam 2016 blev det två svenska silver genom Michel Tornéus i längdhopp och Meraf Bahta på 5 000 meter. Dessutom blev det brons genom Lovisa Lindh på 800 m och Angelica Bengtsson i stavhopp.

Svenska truppen just nu
Damer
Irene Ekelund, 4x100m
Claudia Payton, 4x100m
Elin Östlund, 4x100m
Hanna Adriansson-Norberg, 4x100m
Matilda Hellqvist, 400 meter och 4x400m
Moa Hjelmer, 4x400m
Lisa Duffy, 4x400m
Josefine Magnusson, 4x400m
Lovisa Lindh, 800 meter
Hanna Hermansson, 800 meter och 1500 meter
Anna Silvander, 1 500 meter
Meraf Bahta, 5 000 och 10 000 meter
Charlotta Fougberg, 5 000 och 10 000 meter
Linn Nilsson, 5 000 meter
Caroline Högardh, 3 000 meter hinder
Hanna Lindholm, maraton,
Mikaela Larsson, maraton
Cecilia Norrbom, maraton
Malin Starfelt, maraton
Elin Westerlund, 100 meter häck
Johanna Holmén, 400 meter häck
Erika Kinsey, höjd,
Sofie Skoog, höjd
Lisa Gunnarsson, stav,
Angelica Bengtsson, stav
Khaddi Sagnia, längd
Fanny Roos, kula,
Frida Åkerström, kula
Vanessa Kamga, diskus
Ida Storm, slägga
Sofi Flink, spjut
Bianca Salming, sjukamp
Lisa Linnell, sjukamp

Herrar
Henrik Larsson, 100 meter
Dennis Leal, 100 meter
Felix Svensson, 200 meter och 4x100m
Tony Darkwah, 4x100m
Stefan Tärnhuvud, 4x100m
Erik Hagberg, 100 meter och 4x100m
Erik Martinsson 400 meter och 4x400m
Joel Groth, 4x400m
Carl Bengtström, 4x400m
Dennis Forsman, 4x400m
Andreas Kramer, 800 meter
Kalle Berglund 1 500 meter
Johan Rogestedt, 1 500 meter
Elmar Engholm, 1 500 meter
Mikael Ekvall, maraton
Napoleon Solomon, 3 000 meter hinder
Erik Blomberg, 3 000 meter hinder
Isak Andersson, 400 meter häck
Armand Duplantis, stav,
Melker Svärd Jacobsson, stav
Thobias Nilsson Montler, längd,
Michel Tornéus, längd
Jiannis Smalios, spjut
Daniel Ståhl, diskus
Simon Pettersson, diskus
Axel Härstedt, diskus
Anders Eriksson, slägga
Fredrik Samuelsson, tiokamp
Marcus Nilsson, tiokamp

Tävlingsprogram:

MÅNDAG 6 AUGUSTI
16.05 M Slägga / kval 1 Anders Eriksson
16.30 M 100m / försök Henrik Larsson, Erik Hagberg, Dennis Leal
16.35 M Längd / kval Thobias Nilsson Montler, Michel Tornéus
17.05 M 400m häck / försök Isak Andersson
17.30 M Slägga / kval 2 Anders Eriksson
17.35 M Kula / kval 1
17.45 K 100m / försök
18.55 M Kula / kval 2

TISDAG 7 AUGUSTI
08.35 M 50 km gång / FINAL Anders Hansson, Ato Ibanez
08.35 K 50 km gång / FINAL
09.30 M Tiokamp / 100m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
09.40 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl, Simon Pettersson, Axel Härstedt
10.00 K 400m häck / försök Johanna Holmén Svensson
10.10 K Kula / kval Fanny Roos, Frida Åkerström
10.25 M Tiokamp / längd Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.35 M 400m / försök Erik Martinsson
11.05 K 800m / försök Lovisa Lindh, Hanna Hermansson
11.10 M Diskus / kval 2 Daniel Ståhl, Simon Pettersson, Axel Härstedt
11.40 M 3000m hinder / försök Napoleon Solomon, Emil Blomberg
11.50 M Tiokamp / kula Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson

18.30 M Tiokamp / höjd Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
18.45 M Slägga / FINAL Anders Eriksson
19.05 K 100m / semi
19.05 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Lisa Gunnarsson
19.25 M 100m / semi Henrik Larsson, Erik Hagberg, Dennis Leal
19.45 M 400m häck / semi Isak Andersson
20.20 M 10000m / FINAL
20.33 M Kula / FINAL
21.00 M Tiokamp / 400m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
21.30 K 100m / FINAL
21.50 M 100m / FINAL Henrik Larsson, Erik Hagberg, Dennis Leal

ONSDAG 8 AUGUSTI
09.35 M Tiokamp / 110m häck Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.10 K 100m häck / försök Elin Westerlund
10.20 M Tiokamp / diskus 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.50 M 200m / försök Felix Svensson
11.05 K Tresteg / kval
11.30 K 400m / försök Matilda Hellqvist
11.40 M Tiokamp / diskus 2 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
12.15 M Tiokamp / stav 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
12.15 M 1500m / försök Kalle Berglund, Johan Rogestedt, Elmar Engholm
13.00 M Spjut / kval 1 Jiannis Smalios 13.15 M Tiokamp / stav 2 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
14.25 M Spjut / kval 2 Jiannis Smalios

17.50 M Tiokamp / spjut 1 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
18.25 K Höjd / kval Erika Kinsey, Sofie Skoog
19.00 M Tiokamp / spjut 2 Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
19.05 K 400m häck / semi Johanna Holmén Svensson
19.30 M 400m / semi Erik Martinsson
19.40 M Längd / FINAL Thobias Nilsson Montler, Michel Tornéus
19.55 K 800m / semi Lovisa Lindh, Hanna Hermansson
20.09 K Kula / FINAL Fanny Roos, Frida Åkerström
20.15 M 200m / semi Felix Svensson
20.20 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson, Axel Härstedt
20.40 K 10000m / FINAL Meraf Bahta, Charlotta Fougberg
21.35 M Tiokamp / 1500m Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson

TORSDAG 9 AUGUSTI
09.30 K Diskus / kval 1 Vanessa Kamga
10.00 K Sjukamp / 100m häck Bianca Salming, Lisa Linnell
10.30 K Längd / kval Khaddi Sagnia
10.55 M 110m häck / försök
11.00 K Diskus / kval 2 Vanessa Kamga
11.05 K Sjukamp / höjd Bianca Salming, Lisa Linnell
11.30 M 800m / försök Andreas Kramer
12.30 K Spjut / kval 1 Sofi Flink
13.50 K Spjut / kval 2 Sofi Flink

19.15 K Sjukamp / kula Bianca Salming, Lisa Linnell
19.20 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson, Lisa Gunnarsson
19.25 K 100m häck / semi Elin Westerlund
19.30 M Höjd / kval
19.50 K 400m / semi Matilda Hellqvist
20.15 M 400m häck / FINAL Isak Andersson
20.22 M Spjut / FINAL Jiannis Smalios 20.30 K Sjukamp / 200m Bianca Salming, Lisa Linnell
21.05 M 200m / FINAL Felix Svensson
21.20 M 3000m hinder / FINAL Napoleon Solomon, Emil Blomberg
21.50 K 100m häck / FINAL Elin Westerlund

FREDAG 10 AUGUSTI
10.00 K Slägga / kval 1 Ida Storm
10.30 M Stav / kval Armand Duplantis, Melker Svärd Jacobsson
10.50 K Sjukamp / längd Bianca Salming, Lisa Linnell
11.25 K 200m / försök
11.30 K Slägga / kval 2 Ida Storm
12.00 K 1500m / försök Anna Silvander, Hanna Hermansson
12.25 K 3000m hinder / försök Caroline Högardh
12.40 M Tresteg / kval
12.50 K Sjukamp / spjut 1 Bianca Salming, Lisa Linnell
13.05 M 4x400m / försök Sverige
13.40 K 4x400m / försök Sverige
14.05 K Sjukamp / spjut 2 Bianca Salming, Lisa Linnell

19.10 M 110m häck / semi
19.22 K Höjd / FINAL Erika Kinsey, Sofie Skoog
19.32 M 800m / semi Andreas Kramer
19.48 K 200m / semi
20.07 K Tresteg / FINAL
20.20 K Sjukamp / 800m Bianca Salming, Lisa Linnell
20.25 K Spjut / FINAL Sofi Flink
20.50 K 400m häck / FINAL Johanna Holmén Svensson
21.05 M 400m / FINAL Erik Martinsson
21.20 K 800m / FINAL Lovisa Lindh, Hanna Hermansson
21.35 M 110m häck / FINAL
21.50 M 1500m / FINAL Kalle Berglund, Johan Rogestedt, Elmar Engholm

LÖRDAG 11 AUGUSTI
09.05 K 20 km gång / FINAL
10.55 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström

20.00 M Höjd / FINAL
20.05 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
20.12 K 400m / FINAL Matilda Hellqvist
20.20 K Diskus / FINAL Vanessa Kamga
20.30 M 800m / FINAL Andreas Kramer
20.45 K 200m / FINAL
20.55 M 5000m / FINAL
21.30 M 4x400m / FINAL Sverige
21.50 K 4x400m / FINAL Sverige

SÖNDAG 12 AUGUSTI
09.05 K Marathon / FINAL Mikaela Larsson, Hanna Lindholm, Malin Starfelt, Cecilia Norrbom
10.00 M Marathon / FINAL Mikael Ekvall

19.10 M Stav / FINAL Armand Duplantis, Melker Svärd Jacobsson
19.20 K 4x100m / FINAL Sverige
19.30 K Slägga / FINAL Ida Storm
19.40 M 4x100m / försök Sverige
19.55 M Tresteg / FINAL
20.00 K 1500m / FINAL Anna Silvander, Hanna Hermansson
20.15 K 5000m / FINAL Meraf Bahta, Linn Nilsson, Charlotta Fougberg
20.55 K 3000m hinder / FINAL Caroline Högardh
21.20 K 4x100m / FINAL Sverige
21.35 M 4x100m / FINAL Sverige

Direkt 6-12 augusti på Eurosport 1, Eurosport 2 samt på Eurosport Player.

Eurosport 1, Eurosport 2 och Eurosport Player kommer även att sända från Europamästerskapen i simhopp (6-12 aug), triathlon (10-11 aug), artistisk gymnastik (4-5 och 11-12 aug) och rodd (2-5 aug).

Läs mer om hur Eurosport sänder från EM-veckan i cykel

Andra Sporter

Helgens höjdpunkter på våra kanaler

14/12/2018 PÅ 13:45
Andra Sporter

Cykel, tennisfinal och motor - här är dagens höjdpunkter

14/10/2018 PÅ 09:25
Relaterade ämnen
Andra Sporter
Dela detta med
Kopiera
Dela denna artikel