•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
AIK med Igor och Youssef
Swedbank arena - visions in different modes: part one or utopia or Heeemma på! Sweeedbank!
13/08/2010 - 09:12

Swedbank arena - visions in different modes: part one or utopia or Heeemma på! Sweeedbank!

Ur Baxters trädgård följer arenautvecklingen med inledd fokusering på Swedbank arena. Det här är första delen av "framtidsvisioner".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



"Nycklarna, halsduken, plånboken...är säsongskortet nedstoppat? Nej, vad dum jag är. Det behövs ju inte."

Jag går genom den sjudande arenastaden. Naturen och det moderna stadslivet lever i behaglig harmoni här. Folk sitter på restaurangers uteserveringar och dricker rosévin. Här flanerar kontorsmänniskor efter arbetsdagens slut med vanliga barnfamiljer. Hundar rastas i parkerna och de latar sig sen vid Råstasjön efter promenaderna. Där nere, vid sjön, märker man inte av folkvimlet och trafiken och allt stå-hej från staden. Där nere är allt som en lunga; en stilla grön oas.

När jag är framme vid arenan är publiken och stämningen redan på plats. En halvtimme tidigare mötte tiotusentals AIK-supportrar upp spelarbussen då den gled fram längs arenastadens paradgata. Fotoblixtarna smattrade och de glada tillropen formerade ett varmt och kokande muller. Det är inga köer utanför, jag sträcker bara fram tummen och trycker lätt på en sensor för att komma in. Matchvärden är rak i ryggen och hälsar mig glatt välkommen och önskar trevlig fotbollskväll. Eftersom jag visste att den här dagen skulle erbjuda mig en fotbollsmatch kvällstid har jag låtit bli att gå på toaletten hemmavid. Det finns ingenting som går upp mot att sitta på en Swedbank arena-toalett. Ordet "desinficerat" har fått en helt ny innebörd. Det går inte ens att jämföra med stadion vi hade en gång i tiden för länge sen. Den kallades Råsunda och hade väl på sitt sätt viss charm men komforten är som sagt ljusår från det vi har nu.

Kioskerna är många och saknar därför köer. Servicen är briljant och utbudet ojämförligt. Jag köper en Tattersall med rubriken "Ingen kan ta oss från Swedbank!" och en ljuvlig färsk pasta delizie. När jag tagit emot mina varor och är på väg mot min plats plingar det till i den ekoelektroniska apparaturen som ligger i min högra byxficka. Det är ett videomeddelande från AIK:s tränare Kenny Pavey: "Cheers and welcome to Swedbank Arena! In todays game against Newcastle United in the Champions League we will practice our attacking play. Beacuse we bet them quite hard away, actually, this game will play the role as an good opportunity to improve the way we score goals. The main focus today is to score fast and beautiful, without leaving the important thought of a clean sheet victory. Please enjoy everyone! And you...please go mental!"

Med ett stort mått av välbehag sätter jag mig till rätta och märker att 50 000 andra själar ser ut att känna ungefär likadant. Spelarna kommer in. Vi ställer oss upp och tar ton: "Vi ser hur solen stiger över Sweeedbank..."

/Producenten


Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan