Tennis - WTA i Dubai

08/02/2010 - 17:10

Skadeproblem för Safina - drar sig ur Dubai


Skadorna fortsätter att sätta käppar i hjulet för Dinara Safina, 23. Världstvåan har problem med ryggen och tvingas dra sig ur WTA-turneringen i Dubai.

- Jag kan tyvärr inte spela i år på grund av ryggskadan som besvärat mig sedan slutet av förra säsongen, skriver ryskan på sin officiella hemsida.

Safina har inte spelad sedan hon tvingades ge upp matchen mot landsmaninnan Maria Kirilenko i den fjärde omgången av Australian Open. Nu hoppas hon i stället på comeback i Indian Wells som drar igång den 10 mars.

Safina var länge världsetta under förra säsongen men tvingades lämna över tronen till Serena Williams efter WTA-slutspelet i Doha.

Johan Wennerström - eurosport.se

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Skadeproblem för Safin

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Skadeproblem för Safin

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Tennis - WTA i Dubai

Williams försvarade titeln

Tennis - WTA i Dubai - Venus Williams försvarade titeln i Dubai

Venus Williams är tennisdrottning i Dubai. På lördagen besegrade hon Victoria Azarenka med 6-3, 7-5 och försvarade sin titel.

Skadeproblem för Safin

Tennis - WTA i Dubai - Skadeproblem för Safina - drar sig ur Dubai

Skadorna fortsätter att häckla Dinara Safina, 23. Världstvåan har problem med ryggen och tvingas dra sig ur WTA-turneringen i Dubai.