Wimbledon
Franska mästerskapenTitta nu
Criterium du DauphinéTitta nu You are logged in as administrator
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Wimbledon
Vill du vara ständigt uppdaterad när det gäller sport? Skaffa våra nyhetsappar!
Daniel Sjöberg och Rami Shaaban snackar svensk fotboll.
Lika-som-bär-orgie och mycket mer. Här hittar du eurosport.se:s bildspel.
Copyright 2012
Kommentarer live - Wimbledon - Final
ROGER FEDERER VINNER WIMBLEDON! Roddick missar en backhand och schweizaren fullkomligt skriker ut sin glädje. Mina damer och herrar - nu är han historisk. Schweizaren har just vunnit sin 15:e Grand Slam-titel och därmed passerat Pete Sampras.
Roddick missar en enkelt backhand - och Federer är återigen framme vid 40-40.
Inga problem för Federer, som enkelt håller fram till 15-14.
Federer hade ett jätteläge att passera vid ställningen 30-15, men slog i nät. Roddick utnyttjade det och vann de två efterföljande poängen. 14-14.
Roddick kommer helt fel till en forehand mitt i banan och slår ett stort hål i luften. Ett sus går genom publiken, som precis sett Federer tagit ledningen med 30-15.
Federer tar gamet blankt. 14-13.
Roddick tar sig samman och vinner två raka poäng via sin serve. Hur länge ska det här pågå? Vi bjuds på stor dramatik - och det känns som att spelarna aldrig är riktigt nära något break.
13-12 till Federer, som reser sig från underläge 15-30 och tar tre raka poäng tack vare stabilt servande. Vad annars?
Roddick halkar efter en retur och lämnar hela banan öppen för Federer. Schweizaren lyckas dock inte utnyttja läget utan drar bollen brett. 30-15 för Roddick i Federers serve.
Enkelt game för Roddick, som vinner blankt. Bra variation på servandet från amerikanen vilket gör det svårt för Federer att förutse bollbanan. Gamet avslutas med att schweizaren drar en backhand i nät. 12-12.
Federer servar magiskt. Schweizaren må inte vara på topp spelmässigt, men efter en seg start har servandet kommit igång rejält nu. 12-11.
Roddick plockar återigen fram förstaserverna och håller fram till 11 lika.
40-40 lika i Roddicks serve efter att amerikanen gjort två enkla misstag. Guldläge för Federer.
Baselsonen drar in ett nytt servess och håller sin serve. 11-10 till Roger Federer i Wimbledonfinalen mot Andy Roddick. Smaka på den, mina damer och herrar.
Högklassig tennis just nu. Roddick bryter mönster i en lång slagduell då han slajsar över en backhand. Federer försöker med en passering, men inte bättre än att bollen seglar en bra bit ut. 15-15.
Federer tillåts bara plocka en poäng i Roddicks serve. Amerikanen slår in sitt 25 serve-ess i matchen och kvitterat därmed till tio lika.
Roddick är inte alls överens med hawkeye-systemet, som visar att en förstaserve av Federer är inne. Schweizaren går fram till 10-9.
Hur länge ska det här hålla på? Roddick håller återigen sin serva och utjämnar till 9-9. Det känns som att det ska till något alldeles exceptionellt för att någan spelare ska lyckas bryta.
Federer har ett jätteläge framme på nät men drar volleyn i nät.
Roddick hade två chanser att bryta, men Federer lyckas gå ikapp och förbi efter att ha plockat fram sin fina förstaserve. 9-8.
8-8 efter flera fina förstaservrar. Dramatiken fortsätter.
Roddick kniper en tidig poäng, men det räcker inte. Federers forehand är fortsatt darrig - servandet fungerar dock desto bättre. 8-7.
Roddick kvitterar till 7-7 efter fint servande. Federer slarvar vid ett par tillfällen - i synnerhet på forehand.
Roddick slår en dubbelfattad backhand i nät - och Federer går därmed fram till 7-6.
Vilken duell! Federer hinner upp en forehandrcoss och får över en bra kontring. Roddick kommer dock fram på nät och använder nätkanten för att vinna duellen. 30-30.
Vilken passering av Roddick! Federer får till spel om poängen och kommer till och med fram på nät. Roddick är dock iskall när han drar en rak backhandpassering fram till 6-6.
Federer skaffar sig återigen ett övertag genom att enkelt hålla sin serva. 6-5.
Federer är fortfarande långt ifrån att bryta Roddicks serve. Amerikanen har hittils inte släppt ett enda game i sig egen serve, även om han stundtals varit pressad. Blankt game fram till 5-5.
Serve-ess nummer 36 för Federer. Som han servar, schweizaren. Roddick är utan chans och tvingas se världtvåan glida fram till 5-4 i det avgörande setet.
Roddick går fram till 4-4.
Inga problem för Federer, som går fram till 4-3.
Federer tar två poäng i Roddicks serve, men i de avgörande lägena låser det sig för Federer. Roddick kvitterar till 3-3, och det är omöjligt att sia om vart den här matchen är på väg.
Federer fortsätter att serva bra. Ess nummer 28 och 29 gör att han håller sin serve fram till 3-2.
Kvitterat, 2-2.
Federer försöker återigen bryta mönster med en kort slajs, men har ingen lycka med sig. Roddick räddar en breakboll och håller fram till 1-1.
Vilken passering av Federer! Schweizaren lyckas på något underligt sätt fiska upp en boll på sin forehandsida och vinkla in den via nätkanten. Breakboll Federer.
Federer börjar serva, och gör det utan större problem. 1-0 till schweizaren.
2-2 i set! Ett femte och avgörande set väntar i Wimbledon! Federer har inget svar på Roddicks förstaserve utan drar ut bollen bakom baslinjen. Amerikanen knyter näven.
Federer avslutar med en rak forehand som Roddick inte kan svara på. Förhoppningvis är det ingen fara med Roddick efter vurpan - amerikanen servar för det fjärde setet nu.
Roddick tar kommandot i en längre slagduell och får till slut utdelning för sitt slit. Den efterföljande duellen vinns även den av amerikanen, som därmed går fram till 5-3. Noterbart är att Roddick vunnit 129 poäng totalt - Federer 130.
Roddick svarar för ett riktigt konstslag när han backandes placerar in en forehandcross. Men det hjälper inte - Federer håller sin serve och reducererar till 2-4.
Roddick visar prov på mental styrka. Det blir spel om poängen vid ställningen 40-40 men amerikanen är en starkare av dem två och håller sin serve. Federer har ännu inte lyckats bryta Roddicks serve.
Ska Federer bryta tillbaka omgående? Schweizaren kliver in i banan och slår in en forehand utom räckhåll för Roddick. 40-40.
Roddick bryter! Federer har inget svar på amerikanens dubbelfattade backhand och slår i nät. 3-1!
Det börjar blåsa inne på centercourten, men det är ingenting som hindrar Roddick. Amerikanen håller enkelt sin serve och går fram till 2-1. Noterbart är att Roddick totalt har vunnit 45 poäng, att jämföra med Federers 53.
Federer samlar sig efter 15-30 och vänder på steken. Kvitterat till 1-1.
Federer är där och nosar i Roddicks serve, men närmare än 30 lika kommer inte schweizaren. 1-0 Roddick.
Federer vinner det andra setet i tiebreak! Efter två timmar och tio minuter kliver schweizaren fram på nät, där han drar in en enkel forehandvolley. Världstvåan styr spelet nu och har spelat upp sig jämfört med det andra setet. Serven har fungerat riktigt bra - ess-statistiken visar 22-17 i Federers favör.
Roddick tar sig samman och vänder underläge 15-30 till gameseger. Det tredje setet kommer att avgöras i tiebreak.
Fantastisk forehandpassering av Federer. Den är utanför sidlinjen när han slår den men skruvar sig tillbaka och sitter perfekt intill linjen. 30-15 Federer.
Federer drar in sitt 21:a ess och går fram till 6-5. Båda spelarna servar strålande så här långt i ett tredje set som inte bjudit på något skönspel. Press på Roddick nu som servar för att hålla sig kvar i matchen.
Federer missar en enkel forehand och Roddick håller därmed sin serve fram till 5-5.
Federer gör jobbet och håller fram till 5-4. Schweizaren servefacit i tredje set är imponerande: han har ännu inte förlorat en poäng när han fått in förstaserven.
Roddick drar bland annat in sitt 14:e då han utjämnar till 4-4. Det är en helt öppen historia i tredje set.
Ett enkelt servegame, där Federer bland annat drämmer dit sitt 20:e ess, för honom fram till ledning 4-3. Schweizaren börjar sakta men säkert äta sig in i matchen. Tendensen är att han kommer närmare och närmare i Roddicks serve.
Starkt att Roddick. Amerikenen har breakboll emot sig men lyckas tack vara sin serve gå fram till 4-3.
Federer har förbättrat sin serve nu och plockar sitt tredje raka blankgame i egen serve. Schweizaren har fått in 62 procent av sina förstaservar. 3-2.
Roddick vill inte vara sämre och håller blankt fram till 2-2. Känslan är fortsatt att Roddick har aningen lättare i sina servegame än Federer.
Ess nummer 19 för Federer sätter punkt för det tredje setets tredje game. Baselsonen håller enkelt fram till 2-1, och det känns som att den här matchen kan hålla på hur länge som helst...
Viktigt för Roddick att relativt enkelt hålla serven fram till 1-1.
Inga problem för Federer, som bara tappar en poäng. 1-0.
Federer skriker ut sin glädje när Roddick drar ut en dubbelfattad backhand. Schweizaren vänder alltså underläge 2-6 i tiebreak till seger 8-6. Vilken otrolig dramatik!
Roddick tvekar en lång stund innan han bestämmer sig för att inte utmana en misstänkt bred förstaserve. Federer vinner därmed gamet och fixar tiebreak.
Roddick håller serven, trots att han förlorade en poäng där reprisbilderna visade att bollen var inne. Amerikanen valde dock att inte utmana. 6-5 Roddick.
Vilken poäng! Det känns som att den aldrig vill ta slut! Federer avslutar med en undanläggning framme vid nät som Roddick sånär hinner, men tvingas ge upp. Kvitterat till 5-5, men Federer är rejält pressad.
Roddick fortsätter att serve inåt i banan, vilket ger poäng efter poäng. Amerikanen sätter essen perfekt i krysset, vilket i stort sett gör det omöjligt för Federer att hinna dit. 5-4.
Roddick håller fram till 4-3.
Federer håller fram till tre lika i andra set. Det är fortsatt svårt att se något tydligt mönster i spelet. Roddick spelar fläckfri tennis och gör det svårt för Federer, som inte kommer upp till normal standard.
Roddick avslutar sitt servegame med ytterligare en rak projektil som Federer inte orkar returnera. Schweizaren, som är rankad tvåa i världen, ser faktiskt tagen ut av stundens allvar.
Federer håller sin serve, bara för att i momentet efter byta racket. Schweizaren håller järnkoll på när det är dags för nya bollar och upprätthåller vanan. 2-2.
Roddick slajsar ner en djup backhand - och Federer kan inte svara. 2-1 Roddick, som ser ruggigt stark ut.
Federer håller fram till 1-1.
Roddick inleder servandet - och gör det utan större problem. Roddick sätter punkt med ett serve-ess och går fram till 1-0 i andra set. Noterbart är dock att Federer något överraskande vann ess-statistiken med 7-5.
Roddick bryter! Amerikanen blixtrar till och bryter utan större problem Federers serve fram till setvinst 7-5. Federer missade två enkla forehands och visade sig trots allt vara mänsklig.
Roddick får kämpa länge och väl - men till slut kan han samla sig och hålla serven fram till 6-5. All press på Federer nu som servar för att hålla sig kvar i första set.
Federer håller återigen enkelt fram till 5-5. Roddick har tagit tre poäng i schweizarens serve, Federer fyra i amerikanens. Då förstår ni själva att det här är en serveduell så här långt.
5-4 Roddick. Frågan är vad som ska kunna få amerikanen att svikta i sin egen serve. Federer har visserligen även han sett säker ut, men frågan är om inte amerikanen sett snäppet vassare ut.
Mycket riktigt. Federer håller enkelt fram till 4-4 och ALLT talar för ett tiebreak i första set.
Roddick blir inte lätt att bryta i dag. Amerikanen har fått en drömstart och Federer har märkbart svårt att komma åt hans serve. 4-3.
Kvitterat - 3-3.
För första gången i matchen blir det lite dramatik i Roddicks serve. Federer går fram till 30-40 och kommer fram på nät i den efterföljande poängen - men då svarar Roddick med backhandpassering.
En stenhård drive-volley från Federer avslutar det game som schweizaren kniper blankt. Kvitterat till 2-2.
Roddick håller lika komfortabelt som tidigare fram till 2-1. Inga avvikelse från mönstret så här långt.
Federer svarar med att hålla lika enkelt och gå fram till 1-1. Mer spel i Federers serve, men amerikanen är aldrig riktigt nära.
Lysande servande av Roddick för fram honom till ledning 1-0. Federer kvitterade till 15 lika, men sedan plockade amerikanen fram servevapnet. 1-0.