Världsfyran Novak Djokovic är en av mängder av framgångsrika tennisspelare som i huvudsak vinner bollar från baslinjen. Men serben skulle hellre spela annorlunda och saknar tiderna då serve volley-spelarna dominerade touren.
- I dag är banorna långsammare än för 10-15 år sedan. Det är en helt annan sport jämfört med för tio år sedan. Spelarna som spelade serve volley dominerade fullständigt, säger Djokovic.
Novak Djokovic tror att det skulle återupprätta mycket av intresset för sporten om spelet blev lika underhållande som förr om åren.
- Det är synd att det inte är många spelare som Mario Ancic och Tim Henman kvar längre. Det var roligt att se dem spela. Nu har du mest spelare som håller sig vid baslinjen. Det passar mig bättre men jag tror att folk skulle vilja se lite mer serve och volleyspel, säger "Djoker".
Henric Larsson - eurosport.se



AP





















