Robin Söderling fick respass i den andra omgången av årets Wimbledon efter 0-3 (3-6, 4-6. 6-7) i set mot världsettan och storfavoriten Roger Federer.
Robin Söderling hade via amerikanen Kevin Kim tagit sig till den andra omgången där han ställdes mot den femfaldige Wimbledonvinnaren och storfavoriten Roger Federer. En uppgift som skulle visa sig vara övermäktig.
Söderling fick en olycklig start då Federer bröt svenskens serve redan i inledningen av matchen. Federer, som rankas som världens för tillfället bäste grässpelare, bjöd publiken på magnifikt spel under den första timmen, och matchen såg avgjord ut då schweizaren relativt tidigt tog ledningen med 2-0 i set efter en serie enkla misstag av Söderling.
FEDERER AVGJORDE I TIEBREAK
Då allt hopp verkade förlorat vaknade Söderling till liv, och han bjöd på högklassigt spel i det tredje setet. Han bröt Federers serve och skaffade sig även två setbollar. Men då sviktade Söderling i koncentrationen och istället för en setseger bröt schweizaren svenskens serve och kunde senare avgöra matchen i Tiebreak.
- Jag är nöjd med mitt spel. Jag rörde mig bra och servade bra. Robin är en bra spelare och jag är nöjd att ha tagit mig vidare till den tredje omgången, sade Federer på presskonferensen direkt efter matchen.
För världsettan väntar nu segraren i mötet mellan Marc Gicquel och Illa Bozoljac i den tredje omgången av årets Wimbledon.
De svenska förhoppningarna fick sig ytterligare en törn på onsdagen. Thomas Johansson föll mot cyprioten Marcos Baghdatis i tre raka set, 4-6, 4-6, 4-6. Därmed är alla svenska singelspelare utslagna ur tävlingen.
Patrik Backström – eurosport.se



Reuters





















