Efter två fantastiska veckor i Paris lyckades inte Roger Federer avsluta turneringen på det sätt han hade hoppats på. Men trots fyrsetsförlusten mot ständige rivalen Rafael Nadal kunde Federer inte klaga på sitt eget spel.
- Jag är den som spelar med små marginaler. Det går lite upp och ner. Han spelar på ett sätt hela tiden. Det är jag som ska diktera spelet och bestämma utgången. Om jag spelar bra leder jag och om jag inte spelar bra är det han som gör det. Det är väldigt uppriktigt när vi spelar och ingen av oss oroar oss för något eftersom vi båda vet vad som väntar. Han gick långt för att vinna. Det var tufft hela vägen i dag men vi höll en bra nivå hela tiden. Jag är nöjd med min match, sa Federer på presskonferensen.
Federer, som nu har förlorat 17 av 25 möten mot Rafael Nadal, kommer att få chansen att revanschera sig redan om två veckor när Wimbledon startar. På gräset hoppas han på att förbättra sig ytterligare och ta ännu en titel.
- Absolut, det är en jätteprioritet att vinna Wimbledon om några veckor. Det är det största målet. Det var där det började för mig 2003 och jag gillar att komma tillbaka.
Federer hoppades också att mötet med Nadal i finalen skulle räcka som bevis på att varken han eller "Rafa" är på väg bort från den allra största tennisscenen, något som många menade efter Australian Open.
- Jag har sa till folk att vi skulle vänta sex månader efter Australian Open när folk sa att vi var slut. Nu är vi här och då är det ett helt annat snack. Jag tänker inte ens gå ner längs den vägen för jag vet att det aldrig var så.
Henric Larsson - eurosport.se



Eurosport





















