Så nära men ändå så långt borta. Världsfyran Andy Murray störde Rafael Nadal genom hela matchen och var ständigt närvarande. Skotten var dock hela tiden ett eller ett par game efter Nadal som trots ett par break hade riktigt bra kontroll på matchen.
Spanjoren fick en drömstart och bröt Murrays serve fram till 2-1. Världsettan hann med ett dubbelbreak i första set innan Murray kontrade med ett eget break. Efter lite darr på ribban kunde Nadal serva hem setet till 6-4.
Andra set blev något jämnare men i takt med att Murray kom in i matchen tilltog också hans skadeproblem. Flera gånger tog han sig för sin skadade fot och vid 2-2 kallade han in trainern på banan. Skotten hängde kvar i setet ett bra tag men fick ge sig när Nadal bröt hans serve fram till 6-5 och sedan servade hem setet.
Därefter gick luften ur världsfyran litegrann. Nadal ordnade ett servegenombrott per omgående i tredje set och trots att Murray var honom hack i häl med ett antal chanser till kvittering höll han till slut undan. Murray bannar sannolikt sig själv ordentligt för att ha missat 15 av 18 breakchanser, något som också var en högst bidragande orsak till förlusten.
6-4, 7-5, 6-4 betydde Rafael Nadals sjätte final i Franska Öppna. Han har vunnit de fem första.
- Det var svårt idag med vinden. Det känns fantastiskt att vara tillbaka i final, säger Nadal.
I finalen väntar vinnaren mellan Novak Djokovic och Roger Federer. Två spelare som Rafa har stor respekt för.
- Jag kommer antingen att möta den bästa spelaren just nu eller den bästa spelaren i historien, säger han.
Henric Larsson - eurosport.se



AFP





















