Roger Federer rivstartade, fick med sig ett break, och tycktes gå för vinnare hela tiden mot den tidigare så omöjlige Novak Djokovic. Schweizaren ryckte åt sig en tvåsetsledning och släppte den sedan aldrig ifrån.
- Ärligt talat så var jag full av självförtroende. Vid 7-6, 4-1 kände jag att; "Du ger mig inte en sån här ledning för att sedan krypa tillbaka", sa världstrean på presskonferensen efteråt.
Genom hela matchen hade Federer publikens stöd. Ju längre matchen led och ju viktigare poängen var desto fler ställde sig bakom den schweiziske legendaren. Till sist vrålade nära 15 000 åskådare på Philippe Chatrier på varenda poäng.
- Sättet som publiken kom in i det och ställde sig bakom mig var verkligen fantastiskt, sa Federer.
Federer fick beröm av Djokovic och schweizaren delade även han ut en hel del beröm till sin motståndare.
- Det var mycket på spel för Novak. Jag tycker att han hanterar det bra.
- Hans svit talar för sig själv.och han kan fortfarande uppnå så mycket mer, det sa jag till honom när vi möttes vid nät.
Henric Larsson - eurosport.se



Eurosport





















