Tennis - Roland-Garros
07/06/2009 - 06:00"Fullständigt kaos kring Robin i Paris"

Robin Söderling har under bara några dagar gått från att vara en relativt okänd svensk till spelaren som hela tennisvärlden pratar om. På söndagen spelar svensken final i Franska Öppna. "Det är fullständigt kaos nere i Paris. Robin är det enda människor pratar om", säger Thomas Johansson.
Efter Söderlings makalösa uppvisning mot gruskungen Rafael Nadal i den fjärde omgången har Tibrosonen plötsligt blivit spelaren på allas läppar. Under veckan har teamet runt Söderling fått jobba hårt för att media och fans inte ska störa svenskens koncentration.
- Magnus Norman (Söderlings tränare) försöker att ge honom så mycket lugn och ro som möjligt inför finalen. Det är fullständigt kaos där nere. Robin är det enda de pratar om i fiken, spelarloungen och runt banorna. Det är fullständig kalabalik sedan han slog Nadal. Nu har han dessutom följt upp det med två vinster, säger Johansson.
- Magnus försöker ta mycket media nu för att Robin ska kunna fokusera på matchen. Magnus har ju själv spelat en final i Franska Öppna och vet hur det är och vad som krävs. Det är mycket press med media och all fokusering på en och det man åstadkommit.
"ROBIN HAR EN JÄTTEMÖJLIGHET"
Klockan 15:00 på söndagen är det dags. Söderling ställs mot världstvåan Roger Federer och för första gången på nio år (Magnus Norman var den senaste) har vi en svensk i final i Franska Öppna. Robin har på nio försök aldrig besegrat Federer, en svit som Söderling nu ska försöka bryta.
- Jag tror att Robin har en bra chans, även om Federer är favorit med tanke på de tidigare mötena. Men kan Robin spela som han gjort i de fyra senaste matcherna så har han en jättemöjlighet, säger Johansson.
- Viktigast av allt är att Robin tror på sig själv i matchen i morgon. Det är svårt att ha 0-9 mot en kille och sedan gå in och möta honom i en final. Klart att det sitter i huvudet. Men Robin vet om att han spelar sitt livs tennis just nu. Kommer han bara upp i nivån han haft tidigare under turneringen så kommer att det är bli stentufft.
Johansson säger att Söderlings fruktade forehand kan bli segervapnet som avgör matchen.
- Federer kommer att försöka rycka i spelet, försöka skära, lägga stoppbollar och komma fram på nät. Han kommer att göra allt för att försöka störa Robins rytm. Däremot tror jag att om Robin är pigg i fötterna och kommer runt med sin forehand när Federer skär bollen, som vi såg att han gjorde mot Fernando Gonzalez, så får alla, inklusive Federer, jäkligt svårt hänga med.
Följ drömfinalen LIVE på eurosport.se , i Eurosport Player eller på Eurosport med start 14.30 (matchstart 15.00).
Patrik Backström/Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0