•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Tennis

02/02/2010 - 12:23

"Pim-Pim" högaktuell för DC-comeback


Joachim "Pim-Pim" Johansson har inte spelat tennis sedan Stockholm Open men är ändå med långt fram i diskussionerna om en plats i Davis Cup-laget mot Argentina. "Ja, det är han. Han kan slå nästan vilken spelare som helst - utan tennis i kroppen", säger DC-kaptenen Thomas Enqvist till eurosport.se.

Under Mats Wilanders tid som kapten för det svenska Davis Cup-laget var Joachim Johansson långtifrån självklar i truppen. Men med Thomas Enqvist vid rodret ser "Pim-Pim" ut att kunna räkna med betydligt fler landslagsinsatser.

"Pim-Pim" blev pappa vid årsskiftet och har inte spelat tennis sedan dess och när och om han kommer till spel innan Davis Cup-matchen mot Argentina i början på mars är oklart. Enqvist tycker dock att Johansson är ett namn för DC-laget även om han kanske kommer utan tävlingstennis i kroppen.

- Ja, det är han, naturligtvis beroende på hur han ser ut och hur han känner själv, säger Enqvist till eurosport.se.

Enligt Enqvist är "Pim-Pim" ett särskilt fall och en spelare som faktiskt klarar av att spela stor tennis utan en massa matcher i kroppen.

- Han har inte spelat särskilt många matcher de senaste åren, men när han väl gör det visar han att han i stort sett kan slå vilken spelare som helst. Han hade inte speciellt mycket tennis i kroppen när han slog Hewitt i Singapore i höstas och två veckor senare slog han Juan Monaco i Stockholm Open ganska komfortabelt, säger Enqvist.

Vet du hur hans tävlingsupplägg ser ut inför Davis Cup?

- Vi har pratat lite, men nu är han pappaledig. Han är taggad och tänd och vill jättegärna vara med i Davis Cup, något som jag naturligtvis är glad över. Men just nu är han hemma med sin son och det respekterar jag.

Andreas Vinciguerra har de senaste turneringarna varit den självklare andremannen, bakom självskrivne Robin Söderling, och har den här veckan kommit igång med spel i ATP-turneringen i Zagreb. Han bedöms vara likvärdig "Pim-Pim" inför en eventuell andrasingel.

- I och med att varken "Vince" eller "Pim-Pim" har spelat kontinuerligt så får man se hur de ser ut under den träningsveckan. Det är inte lätt att veta hur de ser ut utan att ha sett dem spela på nära håll.

Också i dubbeln finns en del bryderier. Mats Wilander föredrog Robin Söderling tillsammans med Robert Lindstedt men det finns fler alternativ. Johan Brunström och Simon Aspelin är båda i bra form och "Pim-Pim" har gjort succé i dubbel tidigare.

- Dubbeln är helt beroende av vilka vi använder oss av i singeln. Vi har tre väldigt bra dubbelspelare men kan använda oss av "Pim-Pim" och Robin i dubbeln också, precis som Mats har gjort. I dubbeln finns många olika uppställningar och vilken uppställning jag än väljer så vet jag att jag har ett bra lag, säger Enqvist.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Tennis

Kan stämma Canal Plus - Tennis

Tennis - Kan stämma Canal Plus för dopningshånet

Det spanska tennisförbundet stämmer franska Canal Plus för dockfilmen där Rafael Nadal pekas ut som dopad.

Vill vinna OS och Franska - Tennis

Tennis - Djokovic: Vill vinna både OS och Franska Öppna

Novak Djokovic ställer in siktet på att ta hem Franska Öppna och OS-turneringen i London i sommar.

Spanien dopningshånas - Tennis

Tennis - Frankrike dopningshånar Spanien med Nadal-docka

Dopningsbråket mellan Spanien och Frankrike går in på ett nytt kapitel.

Djokovic årets idrottare - Tennis

Tennis - Djokovic utsedd till årets idrottare

Novak Djokovic utsågs på måndagskvällen till årets manlige idrottare när årliga Laureus Awards delades ut.