Att Rafael Nadals favoritunderlag är grus kan inte ha undgått någon. På söndagen visade spanjoren varför. Landsmannen Fernando Verdasco var chanslös när Nadal attackerade med en offensiv tennis från start och vann med förkrossande 6-0, 6-1.
Nadal avslutade matchen redan på sin första matchboll då han drog in en forehand och la sig i gruset för att fira segern.
- Det var känsloladdat för mig i dag och min bästa vecka på ett bra tag. Det är otroligt. Monte Carlo är min favoritturnering, sa Nadal efter segern.
Mallorcasonen har varit överlägsen hela turneringen och knep i och med segern sin sjätte raka titel i Mastersturneringen. Det har ingen annan spelare lyckats med sedan tennisen blev professionell 1968.
I och med segern noterade spanjoren samma facit som Roger Federer vad gäller titlar i Mastersturneringar. Båda spelarna står noterade för 16 segrar, vilket är blott en färre än Andre Agessi. Titeln var dessutom 23-åringens första på elva månader.
Johan Wennerström - eurosport.se



EFE




















