Ferrer har haft en lysande vår där han spelat sig till semifinal i Monte Carlo och Barcelona och final i Rom. Nu är han även framme i semifinalen i Madrid.
I den sena fredagskvällsmatchen tog han en fin skalp genom att besegra världsfyran Andy Murray i två raka set.
Spanjoren fick en perfekt start på matchen och kunde bryta Murrays serve direkt. Skotten lyckades bryta tillbaka i det nionde gamet men Ferrer var inte sen att replikera och kunde med några perfekta grundslag ta hem det första setet.
När matchen passerade midnatt blev Murray ett år äldre. Men 23-åringen fick ingen rolig start på sin födelsedag. Spanjoren fortsatte sitt övertygande spel i det andra setet och kunde serva hem matchen blankt i det avgörande gamet.
Ferrers seger betyder att tre av de fyra i de två semifinalerna är spanjorer. Roger Federer är den som kan stoppa den spanska dominansen och den som kan stoppa Ferrer som möter schweizaren i kväll.
I den andra semifinalen ställs Nicolás Almagro mot Rafael Nadal.
Andreas Helgoson - eurosport.se



Reuters





















