Tennis - Australian Open
28/01/2008 - 10:51Arvidsson klättrar

Det hände mycket på damernas och herrarnas världranking efter Australian Open.
Trots segrarna i Australian Open för Maria Sharapova och Novak Djokovic ligger båda kvar på femte och tredje plats på respektive världsranking. Djokovic krympte dock gapet upp till Nadal och Federer med flera hundra poäng och den överlägsna tätduon är numera en trio.
Jo Wilfred Tsongas fantastiska turnering belönade honom med en placering bland de 20 bästa i världen. Fransmannen gick från 38:e till 18:e plats.
UPPÅT FÖR SVERIGE TROTS ALLT
Robin Söderling spelade inte årets första Grand Slam men tjänade trots det in fyra placering. Söderlings avancemang till trots, Sverige har fortfarande inga spelare bland de 50 bästa.
Det har vi inte heller på damsidan men Sofia Arvidssons avancemang från den första omgången innebar en rejäl uppgradering från plats 80 till 69.
eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0