Tennis - ATP-touren
10/06/2008 - 06:26Björkman knäckte ryssen

Jonas Björkman och Robin Söderling startade båda grässäsongen riktigt bra under måndagen.
Att Jonas Björkman är en erkänt skicklig spelare på gräs visade han omgående i anrika Queen's Club på måndagen. 36-åringen besegrade i den första omgången ryssen Igor Kunitsyn i tre jämna set med 7-6/4-6/6-4.
I nästa omgång ställs han dock inför ett betydligt svårare test. För första gången i karriären möter han Roland Garros-vinnaren och förra årets Wimbledon-finalist Rafael Nadal.
Även Robin Söderling tog sig vidare till den andra omgången, men det gick inte så lätt. Philipp Petzschner rankad 118:e man i världen fick visserligen 3-0 emot sig tidigt men vände och vann sedan tre raka game. Första set gick i alla fall till Söderling med 6-4.
Därefter förlorade han det andra med samma siffror men tog sig samman i det avgörandet setet och vann även det med 6-4. I nästa omgång väntar fjolårsvinnaren Tomas Berdych som besegrade Tomas Johansson i den första rundan.
eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0