•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Tennis - ATP Tour

17/05/2010 - 16:51

Norman om svackan: "Robin mentalt trött"


Robin Söderlings tränare Magnus Norman förklarar de senaste veckornas förluster med att hans adept haft svårt att hantera uppmärksamheten kring honom och börjat känna sig mentalt slut. "Det har varit mycket kring honom och han är ganska trött mentalt. Det är i allra högsta grad mänskligt".

Efter två misslyckade turneringar i Rom och Madrid är Robin Söderling i Nice för att hitta formen inför säsongens hittills viktigaste turnering, Roland Garros. Efter de tunga veckorna på kontinenten är tränaren Magnus Norman övertygad om att formen är på uppåtgående.

- Formen är väl ganska bra. Han spelade bra i Madrid, bättre än så har han inte varit sedan Miami så jag känner att han är lite på gång i alla fall. Det har sett bra ut på träning mellan Madrid och Nice, säger Norman till eurosport.se.

Den senaste tidens tunga förluster är analyserade och Norman menar att det har varit en tuff tid för Söderling på många sätt och att han inte riktigt har vant sig vid tillvaron som en av tennisens superstjärnor.

- Han har varit lite mentalt trött och lite seg i benen. Först var det Davis Cup och så gick han långt i båda turneringarna i USA. Det är mycket nytt för Robin i år och många som vet vem han är. Det är många som rycker och sliter i honom och det tar lite energi. Det kommer att ta ett tag att vänja sig vid det, menar Norman.

Hur hanterar ni det?

- Det är en del av hans vardag nu när han ligger där han gör. Det måste man helt enkelt vänja sig vid. Nadal, Federer och Murray har det så här hela tiden men för Robin är det något nytt. Men på sikt kommer det inte att vara något problem egentligen.

PRATAR INTE OM PARIS

Uppmärksamheten och det hårda spelschemat har dock påverkat Söderling i en negativ riktning och Tibrosonen har inte visat den där okuvliga viljan att segra i varenda bollduell.

Det märktes inte minst i matchen mot Stanislas Wawrinka där Söderling såg håglös och ointresserad ut.

- Det jag tycker har saknats är den där viljan att man ska gå över lik för att vinna. Den har inte riktigt funnits där. Han har inte heller rört sig så bra som han gjorde i USA. Det kändes lite segt i benen och jag hoppas verkligen att han ska få tillbaka explosiviteten.

Efter veckans turnering i Nice väntar alltså Franska Öppna. Robin Söderling har som bekant en finalplats att försvara från ifjol men har inte lagt någon extra energi på årets andra Grand Slam.

- Nej, det gör vi inte. Vi vill inte prata om Paris. Vi vill hitta en bra känsla där och se till att Robin kommer in hungrig och lätt i fötterna. Något resultatmål har vi inte. Det brukar ändå inte bli som man har tänkt det, avslutar Norman.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Tennis - ATP Tour

Basel fimpar sponsor - Tennis - ATP Tour

Tennis - ATP Tour - Basel tvingas fimpa tobakssponsor

Tobaksreklam har ingen plats inom tennisen, fastslår ATP och tvingar tävlingsledningen i Basel att fimpa sin huvudsponsor.

Comeback för Davydenko - Tennis - ATP Tour

Tennis - ATP Tour - Davydenko är tillbaka: "Aldrig tränat så hårt"

Nikolay Davydenko är tillbaka efter handledsskadan han ådrog sig i mötet med Robin Söderling i Rotterdam. Ryssen gör comeback på måndag.

Grosjean lägger av - Tennis - ATP Tour

Tennis - ATP Tour - Veteranen Grosjean lägger av vid årsskiftet

Sebastien Grosjean har bestämt sig för att sluta spela tennis.

Odesnik stängs av i två år - Tennis - ATP Tour

Tennis - ATP Tour - Odesnik stängs av i två år

Den amerikanske tennisspelaren Wayne Odesnik har stängts av i två år