•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Tennis - ATP i Rotterdam

12/02/2010 - 13:34

Söderling krossade Benneteau


Robin Söderling hade lekstuga i Rotterdam på fredagen. Svensken utklassade Julien Benneteau med 6-0, 6-1, i kvartsfinalen som varade i knappt 50 minuter. "Jag spelar bättre än på flera veckor", sa en riktig nöjd Söderling efter matchen.

Kvartsfinalen mot Julien Benneteau i ATP-turneringen i Rotterdam blev en enkel resa för Robin Söderling. Svensken var laddad från start och körde över fransmannen i två raka set, 6-0, 6-1.

Benneteau försökte att spela upp sig under det andra setet, men lyckades egentligen bara hota svensken en enda gång. Fransmannen skaffade sig en breakboll, men Söderling räddade och servade hem gamet.

Tibrosonen hade svårt att dölja hur nöjd han var med dagens fullständigt överlägsna insats.

- Ja, det var riktigt bra i dag, bättre än jag känt mig på flera veckor. Jag har jobbat oerhört hårt för att hitta formen och var lite trött under de första tävlingarna på året. Nu känns det verkligen bättre, det går helt åt rätt håll, sa Söderling efter matchen.

I semifinalen väntar Nikolaj Davydenko som mycket enkelt slog ut Joakim Nyströms adept Jürgen Melzer med klara 6-3, 6-2.

En enkel resa blev det också för Novak Djokovic som är toppseedad i turneringen. Serben behövde inte ens spela för att avancera till semi sedan Florian Mayer lämnat walk over.

Fredrik Jönsson/Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Tennis - ATP i Rotterdam

Söderling vann i Rotterdam - Tennis - ATP i Rotterdam

Tennis - ATP i Rotterdam - Söderling är tillbaka - som mästare

Robin Söderling vann finalen i Rotterdams ATP-turnering över ryssen Michail Juzjnyj som avbröt matchen i andra set vi ställningen 6-4, 2-0.

Söderling till final - Tennis - ATP i Rotterdam

Tennis - ATP i Rotterdam - Söderling till final - slog Nikolaj Davydenko

Robin Söderling ställs mot Nikolaj Davydenko i semifinalen i ATP-turneringen i Rotterdam. eurosport.se:s Martin Lundström livekommenterar.

Söderling enkelt vidare - Tennis - ATP i Rotterdam

Tennis - ATP i Rotterdam - Söderling krossade Benneteau

Robin Söderling hade lekstuga i Rotterdam på fredagen. Svensken utklassade Julien Benneteau med 6-0, 6-1 i kvartsfinalen.

Seger för Söderling - Tennis - ATP i Rotterdam

Tennis - ATP i Rotterdam - Söderling efter segern: "Jag kan mycket bättre"

Efter förlusten i första omgången av Australian Open satte många ett frågetecken för Robin Söderlings form. På måndagen kom ett skönt svar.