•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Tennis - ATP i Bastad

15/07/2010 - 17:05 - Uppdaterad 15/07/2010 - 17:50

Verdasco lekte tennis


BÅSTAD. I fjol levererade inte Fernando Verdasco fullt ut i Swedish Open men i år har det börjat riktigt bra. Spanjoren vispade ut Stephane Robert med hela 6-1, 6-1 på en timme i sin öppningsmatch.

Trots att han är rankad nia i världen har inte Fernando Verdasco riktigt inkluderats i försnacket om vem som ska ta hem Swedish Open 2010. Robin Söderling har pekats ut som skyhög favorit och David Ferrer har också nämnts i sammanhanget men inte Verdasco.

Det kanske är dags att ändra på det för efter att ha sett spanjorens öppningsmatch mot Stephane Robert från Frankrike framstår han som en självklar titelkandidat.

Verdasco gjorde precis som han ville ute på banan och mosade fransmannen fullständigt med 6-1, 6-1.

- Jag är nöjd med att vara här och nöjd med att vara tillbaka på grus. Jag spelade bra matchen igenom och fick bra fart på bollen. Det var inte lätt i motvinden men det gick bra, sa Verdasco direkt efter matchen.

I kvartsfinalen väntar landsmannen Tommy Robredo.

Henric Larsson – eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Tennis - ATP i Bastad

Söderling irriterad - Tennis - ATP i Bastad

Tennis - ATP i Bastad - Söderling: "Jag har varit irriterad i alla matcher"

BÅSTAD. Robin Söderling har haft en jobbig turnering. I finalmatchen mot Nicolas Almagro kulminerade det.

Söderling finalföll - Tennis - ATP i Bastad

Tennis - ATP i Bastad - Söderling i tårar efter finalförlusten

Det blev en tuff vecka och en tuff final för Robin Söderling. Efter finalförlusten mot Nicolas Almagro föll Tibrosonen i gråt.

Lindstedt vann i Båstad - Tennis - ATP i Bastad

Tennis - ATP i Bastad - Lindstedt vann i Båstad: "Lyckades till slut"

BÅSTAD. Robert Lindstedt och Horia Tecaus fina form fortsätter. Tourens just nu hetaste dubbelpar vann i Båstad.

Söderling inför finalen - Tennis - ATP i Bastad

Tennis - ATP i Bastad - Söderling: "Svårt att styra mot Almagro"

BÅSTAD. Robin Söderling har riktigt stor respekt för sin kommande finalmotståndare, Nicolas Almagro.