Tennis - ATP i Bastad
15/07/2010 - 15:09 - Uppdaterad 15/07/2010 - 15:21Norman litar på Enqvist

BÅSTAD. Robin Söderlings tränare Magnus Norman litar fullt ut på vikarien Thomas Enqvist. ”Han får inga direktiv av mig. Jag har stor respekt för hans kunnande”, säger Norman till eurosport.se.
Robin Söderling vann i går sin öppningsmatch mot Andreas Vinciguerra och kommer till Båstad som favorit. Men han är här utan sin ordinarie tränare, Magnus Norman, som sitter hemma i Monte Carlo med en nyopererad hälsena och helst hade velat vara någon annanstans.
- Jag trodde inte att det skulle vara så dåligt. Jag ligger här i skuggan bara och kan inte göra någonting. Det är extremt frustrerande, säger han till eurosport.se.
Av tennisen i Båstad har han inte sett mycket men adepten Söderlings match mot Andreas Vinciguerra i går missade han inte.
- Han övertygade inte spelmässigt riktigt, men det är svårt när han möter en spelare som kommer helt utan press. Det är verkligen ingen tacksam uppgift. Jag tror ändå att han kommer att ta hem det här. Kanske kan Ferrer utmana, de hade en tuff match i Wimbledon och hans grussäsong har varit jättebra.
I Normans frånvaro har Davis Cup-kaptenen Thomas Enqvist hoppat in som vikarierande tränare och hjälpt Söderling under Swedish Open.
- Jag har stor respekt för Thomas kunnande. Jag ger honom inga direktiv om hur han ska jobba med Robin. Det är ju inga jättegrejer som ska rättas till här nere. Han jobbar efter eget huvud helt enkelt. Vi ser på tennis hyfsat lika han och jag, säger Norman.
Normans avslitna hälsena kommer att hålla honom borta från touren ett bra tag framöver. Först i samband med US Open i slutet av augusti är han redo att ansluta till Söderling igen men hur tränarlösningen ska se ut fram till dess är fortfarande inte klart.
- Jag och Thomas ska sätta oss ner och prata igenom det i nästa vecka, avslutar Norman.
Henric Larsson – eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0