Tennis - ATP i Bastad
15/07/2010 - 07:27 - Uppdaterad 15/07/2010 - 07:37Söderling efter segern: ”Jag såg inte bollen”

BÅSTAD. Robin Söderling trivdes inte i mörkret i Båstad och fick kämpa väldigt hårt för att ta sig förbi Andreas Vinciguerra. ”Jag såg inte bollen i de två sista seten”, sa han efter matchen.
6-2, 6-7, 6-2 skrevs Robin Söderlings segersiffror mot Andreas Vinciguerra till. Många hade säkert räknat med en enklare seger för världsfemman och Tibrosonen själv var inte jättenöjd.
- Det var lite svängigt. Jag började helt ok, sen tappade jag lite i andra och tog tag i det i tredje. Jag är nöjd med att jag vann. Sen vet jag att jag kan spela bättre. Jag rörde mig inte så bra. Blev alldeles för stillastående. Jag returnerade inte så bra och tappade initiativet, sa Söderling efter matchen.
En av förklaringarna var att han inte trivdes på banan och inte såg bollen i mörkret.
- Jag såg inte bollen i de två sista seten. Sen om det beror på mig eller vad det beror på det vet jag inte.
Är det en av förklaringarna till att du tappar andra set?
- Det var ju ljusare innan. Egentligen är det väl lika för alla men den största anledningen till att jag tappar andra set är att jag slutar röra mig och att han tar initiativet.
Svenskmöten är sällsynta i dagens tennis och Söderling hoppas att de blir fler och att Andreas Vinciguerra fortsätter.
- Han slår ju bra spelare ändå. Det är otroligt bra gjort. Jag tycker jättesynd om honom att han inte får vara skadefri en längre period och göra bra ifrån sig.
- Om Vince hade mött någon annan så hade han haft bra chans att vinna. Så pass bra spelar han.
Henric Larsson – eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0