Sport

07/08/2009 - 07:29

Terbunja hotar hoppa av OS-satsning


Terbunja hotar hoppa av
Scanpix

Den svenske amatörboxaren Naim Terbunja hotar att hoppa av satsningen på London-OS 2012 om inte förbundet tar tillbaka sitt beslut att sparka tränaren Majid Jelili. Händer det inget tänker han bli proffs.

Den svenske amatörboxaren Naim Terbunja hotar att hoppa av satsningen på London-OS 2012 om inte förbundet tar tillbaka sitt beslut att sparka tränaren Majid Jelili.

- Förbundsledningen har tagit bort all glädje. Händer det inget så blir jag proffs, säger Terbunja till Svenska Dagbladet.

24-åringen är en av fyra boxare som får ekonomiskt stöd av SOK (Sveriges olympiska kommitté) och skrev nyligen ett brev till boxningsförbundet där han kritiserade förbundsledningen, bland annat för dålig planering, men framför allt för deras beslut att avskeda förbundstränaren.

- Jag har kontaktat SOK och förklarat att alla vi som har SOK-stöd vill ha tillbaka Majid Jelili. Han är otroligt populär. SOK är mitt sista hopp. Händer det inget kan jag lika gärna strunta i OS, säger Terbunja.

Boxningsförbundets ordförande Bettan Andersson säger till SvD att brevet ska behandlas på nästa styrelsemöte.

TT

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Terbunja hotar hoppa av

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Terbunja hotar hoppa av

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Sport

Bråk i Vancouver

Sport - Bråk mellan polis och demonstranter

En demonstration mot OS urartade under lördagen och polisen fick ingripa.

Doparnas lögner

Sport - Doparnas bisarra lögner: "Det var till hunden"

eurosport.se listar några av sporthistoriens allra värsta bortförklaringar.

Andra comebacker vi minns

Sport - Andra comebacker vi minns

eurosport.se:s Henric Larsson har tittat närmare på några av idrottshistoriens största återkomster.

Woods läkare utreds

Sport - Tiger Woods läkare dopningsmisstänkt

Läkaren Anthony Galea, som bland annat hjälpt Tiger Woods under rehabiliteringen av knäskadan, utreds av polis både i USA och Kanada.