Eurosports snookerexpert Kim Hartman sammanfattar VM 2009 och konstaterar att det blev ett av de absolut bästa mästerskapten någonsin.
SHEFFIELD. John Higgins hade tuffast tänkbara väg till VM-finalen - men väl där gav han aldrig Shaun Murphy någon chans.
Söndagens kvällspass slutade i katastrof för Murphy - 15.00 på måndagseftermiddagen fortsätter VM-finalen.
Efter 15 dagars spel så är vi framme vid kulmen på ett mästerskapet fyllt av rekordnoteringar och högklassigt spel.
SHEFFIELD. Neil Robertson såg ut att vara på väg mot en jättecomeback i semifinalen mot en förkyld Shaun Murphy.
Efter vinsten mot Mark Selby i kvartsfinalen sa John Higgins att han trodde det var klassiska matcher att vänta i semifinalerna.
John Higgins är klar för final i Snooker-VM. Där väntar med största sannolikhet " Bazookasmurfen" Shaun Murphy.
Mark Allen hängde kvar i semifinalen genom att vinna tredje delen med 6-2 mot John Higgins.
Tidigare världsmästaren John Parrott säger till Eurosport att årets VM inte har försvagats på grund av Ronnie O'Sullivans tidiga sorti.
Fyra stycken kan fortfarande vinna men oavsett vem det blir som får höja bucklan kommer ingen av dem att bli älskad på riktigt.
Eurosports snookerkommentator Kim Hartman synar de pågående semifinalerna i VM.
Eurosport.se:s Billy Rimgard krönikerar direkt från hjärtat av VM i Sheffield.
John Higgins gick vidare mot Mark Selby efter en ny rysare som avgjordes i skiljeframe.
Eurosport.se:s utsände reporter Billy Rimgard krönikerar direkt från hjärtat av pågående VM i Sheffield.
Årets snooker-VM har utvecklat sig till årtusendets bästa - sett till statistik. Många rekord har slagits - och fler lär det bli.
Stephen Hendry fortsätter att slå rekord i VM. I lördags blev han förste spelare att vinna 1000 frames i The Crucible.