Snooker - VM 2010
24/04/2010 - 14:43Briljant Davis slog ut världsmästaren Higgins

Veteranen Steve Davis gjorde det omöjliga. 52-åringen slog till massivt jubel på The Crucible ut regerande världsmästaren John Higgins efter en riktig nagelbitare som avgjordes först i det 24:e framet.
Davis har inte gjort något stort resultat sedan 2005 då han gick långt i UK Championship och ägnar sig numera mestadels åt kommentering på BBC. När rosa bollen rullade i och resultatet var klart fick han stående ovationer av publiken och även den besegrade John Higgins gratulerade med ett stort leende på läpparna.
- 80-talets dominant är back in business, säger Eurosports kommentator Kim Hartman.
Davis möter vinnaren i matchen mellan Neil Robertson och Martin Gould, en match som Gould, rankad 46, leder med skrällsiffrorna 11-5 inför det avgörande passet. Australiern Robertson måste plocka fram ett mirakel om han ska komma levande ur den matchen.
I lördagförmiddagens andra match tog Graeme Dott ledningen över Stephen Maguire med 12-4.
eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
1 Till 2 2