Simning - Sim-VM

30/07/2009 - 18:47

Nystrand medaljlös - Höstman till final


Svenskt rekord men bara en sjätteplats. Det blev utgången för Stefan Nystrand i finalen över 100 meter fritt i VM i Rom. Desto bättre gick det för svenskan Joline Höstman som tog sig till final på 200 meter bröst sedan hon svarat för ett kanonlopp i semifinalen och noterats för svensk rekordtid.

Det blev inget guld för Stefan Nystrand på 100 m fritt i sim-VM.

Nystrand var på väg mot medalj då det bara återstod tio meter, men tappade lite fart på slutet och fick nöja sig med en sjätteplats. Tiden 47,37 är nytt svenskt rekord, men ändå tolv hundradelar från bronset.

- Jag kom knappt någonstans alls de sista tio. Hur mycket vilja man än har så säger kroppen ifrån, sade en utpumpad Nystrand till SVT.

Cesar Cielo Filho, Brasilien, tog guldet.

På damsidan gick det bättre för svensk del. Joline Höstman fick till ett kanonlopp i semifinalen över 200 meter bröstsim. Hon slutade tvåa i sitt heat och putsade det svenska rekordet med 2,5 sekunder till 2.22,24.

 

eurosport.se/TT

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Nystrand missade medalj

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Nystrand missade medalj

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Simning - Sim-VM

Alshammar enkelt vidare - Simning - Sim-VM

Simning - Sim-VM - Alshammar enkelt vidare - Lillhage utslagen

Therese Alshammar tog sig enkelt vidare till semifinal på 50 m fritt i sim-VM.

Sjöström glänste - Simning - Sim-VM

Simning - Sim-VM - Alshammar och Sjöström i rekordtagen

En ny och en gammal blågul simstjärna glänste i försöken på 50 meter fjäril i sim-VM.

Nystrand rekordsnabb - Simning - Sim-VM

Simning - Sim-VM - Revanschsugen Nystrand rekordsnabb

Stefan Nystrand har snabbt lagt besvikelsen efter 100 fritt bakom sig. I försöken på den halva distansen satte han nytt svenskt rekord.

Nystrand missade medalj - Simning - Sim-VM

Simning - Sim-VM - Nystrand medaljlös - Höstman till final

Svenskt rekord men bara en sjätteplats. Det blev utgången för Stefan Nystrand i finalen över 100 meter fritt i VM i Rom.