Eurosport
 Snooker-VMTitta nu 
 
 
Simning

Alshammars segersvit bruten i Stockholm: "Man vill ju alltid vinna..."

Efter sju raka segrar i inledningen av världscupen tog det stopp för Therese Alshammar. Hon började med att vinna 100 meter fjäril i Eriksdalsbadet, men sedan tog det stopp på 50 meter fritt mot tyskan Britta Steffen. "Man vill ju alltid vinna men vi kommer att mötas fler gånger", säger "Tessan".

 
Therese Alshammars svit bruten vid VC-tävlingarna i Stockholm: "Man vill ju alltid vinna..." - SimningScanpix
 

Tyskan Britta Steffen, som vann distansen i OS 2008, var snäppet före Alshammar och vann med 16 hundradelar.

- Det sista saknades. Skadan spelar säkert in, sade Alshammar ooch syftade på nackskadan som förstörde OS.

Den är inte helt bra ännu, men på rätt väg.

Steffen noterades för 24,08 och Alshammar hade 24,24.

På 100 meter fjäril var det dock inget snack. Alshammar utklassningsvann på 56,68 - 1,3 sekunder före norskan Ingvild Snildal.

Jennie Johansson pressade OS-guldmedaljören Ruta Meilutyte, Litauen, på 100 meter bröst, men fick till slut stryk med

37 hundradelar och blev tvåa.

- Jag är otroligt nöjd, man märker hur mycket man taggar till på hemmaplan. I OS slog hon med mig med två sekunder, nu skiljde det bara tre tiondelar, sade hon.

- Det sista saknades. Skadan spelar säkert in, sade Alshammar om nackskadan som förstörde OS.

Den är inte helt bra ännu, men på rätt väg.

RESULTAT:

herrar, 100 m fritt, final

1) Tomasso D´Orgogna, Australien, 47,05, 2) Kenneth To, do, 47,24, 3) Kyle Richardson, do, 47,33, 4) Anthony Ervin, USA, 47,50, 5) Stefan Nystrand, Sverige, 48,04, 6) Jason Dunford, Kenya, 48,19, 7) Fernando Santos, Brasilien, 48,21, 8) Ricardo Oliveira, do, 48,40

400 m fritt, final

1) Robert Hurley, Auatralien, 3.43,75, 2) Paul Biedermann, Tyskland, 3.45,14, 3) Marcos Oliveira, Brasilien, 3.45,89, 4) Lucas Kanieski, do, 3.46,09, 5) Gregorio Paltrinieri, Italien, 3.48,25, 6) Leonardo Fim, Brasilien, 3.51,18, 7) Stefan Sorak, Serbien, 3.52,10, 8) Andrew Meegan, Irland, 3.55,41.

50 m bröst, final

1) Glenn Snyders, Nya Zeeland, 26,61, 2) Junior Joao Gomes, Brasilien, 26,69, 3) Aleksander Hetland, Norge, 26,83, 4) Fabio Scozzoli, Italien, 26,98, 5) Neil Versfeld, Sydafrika, 27,08, 6) Marco Koch, Tyskland, 27,17, 7) Tales Cerdeira, Brasilien, 28,08, 8) Gabriel Sousa, do, 28,15.

200 m bröst, final

1) Marco Koch, Tyskland, 2.06,09, 2) Daiya Seto, Japan, 2.06,65, 3) Neil Versfeld, Sydafrika, 2.07,63, 4) Gabriel Sousa, Brasilien, 2.08,29, 5) Tales Cerdeira, Brasilien, 2.10,47, 6) Neto Matheus Louro, do, 2.10,81, 7) Matti Mattsson, Finland, 2.12,37, 8) Pedro Cordona, Brasilien, 2.18,42.

50 m fjäril, final

1) Matthew Targett, Australien, 22,51, 2) Jason Dunford, Kenya, 22,99, 3) Jevgenij Korotysjkin, Ryssland, 23,02, 4) Thomas Shields, USA, 23,42, 5) Radovan Siljevski, Serbien, 23,59, 7) Joeri Verlinden, Nederländerna, 23,70, 8) Pontus Flodqvist, Sverige, 24,11.

200 m fjäril, final

1) Kazuya Kaneda, Japan, 1.51,95, 2) Daiya Seto, do, 1.52, 12, 3) Thomas Shields, USA, 1.52,80, 4) Nikolaj Skvortsov, Ryssland, 1.53,70, 5) Joeri Verlinden, Nederländerna, 1.56, 47, 6) Viktor Bromer, Danmark, 1.57,78, 7) Henrique Rodrigues, Brasilien, 1.57,95, 8) Laszlo Cseh, Ungern, 2.02, 80.

100 m rygg, final

1) Robert Hurley, Australien, 50,38, 2) Stanislav Donets, Ryssland, 50,42, 3) Ashley Delaney, Australien, 51,35, 4) Guilherme Guido, Brasilien, 51,75, 5) Yuki Shirai, Japan, 51,90, 6) Hayate Matsubara, do, 52,23, 7) Gabriel Mangabeira, Brasilien, 52,63, 8) Lavrans Solli, Norge, 53, 60.

100 m medley, final

1) George Bovell, Trinidad och Tobago, 51,56, 2) Kenneth To, Australien, 51,75, 3) Kyle Richardson, do, 52,78, 4) Darian Townsend, Sydafrika, 53,04, 5) Simon Sjödin, Sverige, 53,34 (sv-rek), 6) Henrique Rodrigues, Brasilien, 53,39, 7) Tomasso D´Orsogna, Australien, 53,49, 8) Yuki Shirai, Japan, 54,92.

400 m medley, final

1) Daiya Seto, Japan, 4.00,85, 2) Laszlo Cseh, Ungern, 4.01, 01, 3) Gal Nevo, Israel, 4.08,32, 4) Henrique Rodrigues, Brasilien, 4.09,67, 5) Thiago Simon, Brasilien, 4.12,04, 6) Renato Barufi, do, 4.15,13, 7) Linus Kanth, Sverige, 4.19, 86, 8) Viktor Bromer, Danmark, 4.21,46.

Damer, 50 m fritt, final

1) Britta Steffen, Tyskland, 24,08, 2) Therese Alshammar, Sverige, 24,24, 3) Jessica Hardy, USA, 24,41, 4) Inge Dekker, Nederländerna, 24,74, 5) Ruta Meilutyte, Litauen, 25,03, 6) Jessica Morrison, Australien, 25,16, 7) Hanna--Maria Seppälä, Finland, 25,27, 8) Maud Van Der Meer, Nederländerna, 25,31.

200 m fritt, final

1) Katinka Hosszu, Ungern, 1.55,30, 2) Zsuzsanna Jakabos, do, 1.56,31, 3) Hannah Miley, Storbritannien, 1.56,58, 4) Jessica Morrison, Australien, 1.56,65, 5) Rieneke Terink, Nederländerna, 1.57,28, 6) Louise Hansson, Sverige, 1.57,60, 7) Petra Granlund, do, 1.57,63, 8) Jessica Cavalheiro, Brasilien, 2.00,36.

800 m fritt, final

1) Katinka Hosszu, Ungern, 8.24,48, 2) Lotte Friis, Danmark, 8.25,96, 3) Zsuzsanna Jakabos, Ungern, 8.31,96, 4) Carolina Queiroz, Brasilien, 8.39,08, 5) Bianca Avella, do, 8.40,14, 6) Manuella Lyrio, do, 8.43,35, 7) Judith Stap, Nederländerna, 8.47,67, 8) Jessica Veronez, Brasilien, 8.52, 24.

100 m bröst, final

1) Ruta Meilutyte, Litauen, 1.05,02, 2) Jennie Johansson, Sverige, 1.05,39, 3) Rie Kaneto, Japan, 1.05,44, 4) Jessica Hardy, USA, 1.05,50, 5) Mio Motegi, Japan, 1.05,77, 6) Jenna Laukkanen, Finland, 1.07,19, 7) Joline Höstman, Sverige, 1.08,20, 8) Sophie Allen, Storbritannien, 1.08,44.

100 m fjäril, final

1) Therese Alshammar, Sverige, 56,68, 2) Ingvild Snildal, Norge, 57,98, 3) Emilia Pikarainen, Finland, 58,48, 4) Inge Dekker, Nederländerna, 58,77, 5) Martina Granström, Sverige, 58,91, 6) Ilaria Bianchi, Italien, 58,94, 7) Dandara Antonio, Brasilien, 59,34, 8) Kelly De Jong, Nederländerna, 1.00,48.

50 m rygg, final

1) Rachel Goh, Australien, 26,94, 2) Magdalena Kuras, Sverige, 27,50, 3) Fabiola Molina, Brasilien, 27,58, 4) Kira Toussaint, Nederländerna, 27,63, 5) Jessica Eriksson, Sverige, 28,72, 6) Anni Alitalo, Finland, 28,75, 7) Isabela Silva, Brasilien, och Ivana Gabrilo, Schweiz, båda 28,86.

200 m rygg, final

1) Melissa Ingram, Nya Zeeland, 2.04,84, 2) Katinka Hosszu, Ungern, 2.07,44, 3) Zsuzsanna Jakabos, do, 2.08,71, 4) Sandra Hafström, Sverige, 2.10,06, 5) Ida Lindborg, do, 2.10,46, 6) Natalia De Luccas, Brasilien, 2.12,76, 7) Kira Toussaint, Nederländerna, 2.13,24, 8) Isabela Silva, Brasilien, 2.14,34.

200 m medley, final

1) Katinka Hosszu, Ungern, 2.08,13, 2) Zsuzsanna Jakabos, Ungern, och Sophie Allen, Storbritannien, båda 2.09,05, 4) Hannah Miley, do, 2.09,94, 5) Theresa Michalak, Tyskland, 2.10,84, 6) Louise Hansson, Sverige, 2.11,05, 7) Mio Motegi, Japan, 2.11,74, 8) Wendy Van De Zanden, Nederländerna, 2.13, 07.

TT/eurosport.se

 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil