•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ridsport - Fälttävlan

17/06/2008 - 10:42

Jönssons sista OS


Jönssons sista OS  - Ridsport - Fälttävlan
From Official Website

Fälttävlans förbundskapten Jan Jönsson lämnar sitt uppdrag vid årsskiftet 2008/2009. Det innebär att OS i augusti blir Jönssons sista mästerskap som förbundskapten.

Jönssons avtal med Svenska Ridsportförbundet löper året ut men Jan Jönsson har redan nu aviserat att han inte har för avsikt att förnya kontraktet.

- Det har varit en fantastiskt rolig tid och är fortfarande roligt. Det har varit en förmån att arbeta med ryttarna, att till exempel se dem komma i mål efter en tuff terrängritt, och att följa dem både i med- och motgångar under åren, säger Jan Jönsson.

- Men nu är det dags för någon annan att ta över, fortsätter han.

Han har varit förbundskapten för seniorerna sedan 1991 med ett kortare avbrott som sportchef på Svenska Ridsportförbundets kansli.

Det är fyra år till nästa OS, London 2012, och Jönsson vill ge den som tar över uppdraget som förbundskapten tid och möjlighet att bygga upp det lag som ska tävla där.

- Ingen förbundskapten är den andra lik, man gör jobbet utifrån sina egna förutsättningar. Och det tar sin tid att komma in i jobbet och sätta sin egen prägel på det.

- Jag tycker det är en lämplig brytpunkt efter årets OS när vi går in i nästa OS-period, säger Jan Jönsson.

Men Jönsson lämnar vare sig ridsporten eller fälttävlan när han lämnar förbundskaptensjobbet.

- Jag ska fortsätta som tränare och utöka den verksamheten något. Samtidigt vill jag satsa på våra egna hästar, både på träning och tävling.

Jönsson är den ende svenske ryttare i modern tid som tagit en individuell OS-medalj, ett brons med Sarajevo i München 1972 och han har varit svensk mästare fem gånger.

Han har också varit framgångsrik ledare för landslagen för young rider, juniorer och ponny innan han efter VM i Stockholm 1990 tog över ansvaret för seniorerna. Som förbundskapten har han coachat svenska ryttare till både VM- och EM-medaljer och följt flera av dem från ponnytiden till mästerskap som seniorer.

1989 Lausanne, Schweiz EM för juniorer - individuellt guld till Peder Fredricson

1989 Achselschwang, Tyskland EM för young rider - individuellt guld till Staffan Lidbeck

1990 Rom Italien EM för ponny - guld till laget, individuellt guld till Annika Stomberg/Smedhults Linda och individuellt silver till Sofia Andler/Silver

1990 Vitell, Frankrike EM för juniorer - guld till laget, individuellt guld till Linda Algotsson

1993 Achselschwang, Tyskland EM seniorer - guld till laget

1997 Burghley, Storbritannen EM seniorer, öppet mästerskap - silver till laget

1998 Rom, Italien VM seniorer - brons till Paula Törnqvist

1999 Luhmühlen, Tyskland EM seniorer - individuellt silver Linda Algotsson, individuellt brons Paula Törnqvist

2003 Punchestown, Irland EM seniorer - individuellt silver till Linda Algotsson

2008 Peking, Kina, OS där ridsporten avgörs i Hongkong - Jan Jönssons åttonde OS, han har tidigare deltagit som aktiv två gånger och som ledare fem gånger

Rekryteringen av en ny förbundskapten i fälttävlan har påbörjats av sportchef Tomas Torgersen och Marie Carlerbäck, ordförande i Svenska Ridsportförbundets fälttävlanskommitté.

eurosport.se

Eurosport - publicerat
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ridsport - Fälttävlan

Westin med fem hästar - Ridsport - Fälttävlan

Ridsport - Fälttävlan - Westin med fem hästar

Segersjö: Emelie Westin red inte mindre än fem hästar på Segersjö i de två fälttävlansklasserna.

Svenska hästarna besiktade - Ridsport - Fälttävlan

Ridsport - Fälttävlan - Svenska hästarna genom besiktningen

Spelen har börjat för de svenska ryttarna. Alla fem hästarna i svenska fälttävlanslaget gick utan problem igenom veterinärbesiktningen.

Tufft program för ryttarna - Ridsport - Fälttävlan

Ridsport - Fälttävlan - Fälttävlansryttarnas köriga program

Temperaturen stiger i Hongkong. Både när det gäller väder och ryttarnerver. Fälttävlan är första ryttargrenen under OS.

Jönssons sista OS  - Ridsport - Fälttävlan

Ridsport - Fälttävlan - Jönssons sista OS

Fälttävlans förbundskapten Jan Jönsson lämnar sitt uppdrag vid årsskiftet 2008/2009.