Flerfaldige rallyvärldsmästaren Sebastien Loeb kan snart ha gjort sitt inom rallykretsar. Redan 2010 kan rally-VM byta reglemente och börja använda sig av S2000-bilar som man redan kör med i IRC. Loeb ogillar idén skarpt.
- Jag vet inte vad som kommer att hända i framtiden. Men kommer vi att övergå till S2000 eller Grupp N så är det färdigkört för mig, säger Loeb till tidningen Autosport.
Loebs hot att avsluta sin rallykarriär blir än mer allvarliga av det faktum att länge uttalat sig positivt om en racingkarriär. Loeb testade Red Bulls F1-bil i veckan och körde framgångsrikt Le Mans senast 2006. Citroen har dessutom uttalat sig positivt om en DTM-satsning inom några år och är likt Loëb inte särskilt positivt inställda till rally-VM:s planerade omstrukturering.
- Citroen ger mig en budget och sedan är det upp till mig att utnyttja den på bästa sätt. Vi har en ny bil, C5, som är nära DTM-bilarna i storlek, sa Citroens motorsportchef Olivier Quesnel när frågan kom på tal.
Någon framtid inom Formel 1 tror sig 34-åringen dock inte ha.
- Jag är nog för gammal. Om jag skulle gå in för det borde jag ha gjort det för några år sedan, säger Loeb.
Henric Larsson - eurosport.se
- Läs mer



Citroën Communication





















