•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Rally raid - Dakar 2009

10/12/2008 - 17:40

Aggressiv målsättning för svenskstallet


Svenska stallet Tubus Racing gör sin första start i bilklassen i Dakar men räknar med att kunna ta för sig rejält. "Vi vill ha in båda bilarna topp 15", säger teamets förare Pelle Wallentheim till eurosport.se.

Tack vare hjälp från australiskt håll har vi en helsvensk bil på startlinjen i Dakar 2009 kartläsaren och Olle Ohlsson och föraren Pelle Wallentheim är inga blyga nykomlingar direkt.

- Behöver vi inte ligga på toppfart kan vi hänga med riktigt bra. Vi siktar på att få in båda teamets bilar topp 15. Det är en lättkörd bil som går väldigt fort men framför allt är den hållbar vilket kommer att bli väldigt viktigt, säger Wallentheim till eurosport.se.

2006 togs det slutgiltiga beslutet att satsa för fullt på en Dakar-start 2009. Då hade Wallentheim genomfört flera tävlingar på motorcykel i bland annat Dubai och fått mersmak. En lyckosam förening med den australiske racingveteranen Bruce Garland ledde till att man fick en högklassig Isuzu D-Max till sitt förfogande och sedan dess har det rullat på.

Aggressiv svenskar - RALLY RAID - Dakar 2009

- Det har varit en lång väg hit men vi har skaffat oss erfarenhet, kör en del tävlingar och varit framgångsrika tycker jag. I Dubai för en månad sedan hade vi slutat fyra om vi inte att hade fått ett tidsstraff för att vi fastnade i sanddynerna, säger Wallentheim.

FÖRDEL SOM NYKOMLINGAR

Terrängen i Sydamerika består inte enbart av sanddyner. Som nykomlingar har Tubus Racing en fördel i och med att omgivningen är ny för de flesta av förarna.

- Det är jättekul att det går i Sydamerika. Det passar oss bättre eftersom det liknar Australien där vi har kört mycket. Fabriksförarna i BMW och Volkswagen kan ju varenda sanddyn i Afrika. Nu blir det lite nytt för dem, säger Wallentheim.

I jämförelse med fabriksstallen är Tubus Racing mest ett gäng glada amatörer, och visst, man har fått skjuta till en stor summa pengar själva för att möjliggöra satsningen men teamet är hela 17 man starkt så 15:e platsen är kanske inte helt avlägsen ändå.

Aggressiv svenskar - RALLY RAID - Dakar 2009

- Vi har sju mekaniker på två bilar. Vi har tillräckligt med mekaniker men även de måste ju få sova ibland. Får man problem ett par dagar i rad blir alla trötta och då gör de också misstag, menar Wallentheim.

Vad blir nyckeln till en lyckad tävling?
- Vi blev besvikna när vi fick vårt startnummer. Stallets bilar fick nummer 147 och 148 och det innebär att vi har många långsamma bilar framför oss innan vi kommer upp i fältet. Men vi har inga problem med att köra fort. Problemet är att ta sig ända in i mål i ett skapligt tempo, men kan vi ligga mellan 25-35 på varje sträcka kan vi nå vårt mål.

Fakta Tubus Racing
Förare: Pelle Wallentheim - 49-årig rallyveteran och byggnadsentrepenör.
Kartläsare: Olle Ohlsson - Mångårig erfarenhet inom ökenrally på motorcykel.
Bilen: En Isuzu D-Max tillverkad av Garland Motor Sports med 3,0 liters dieselmotor, inkopplingsbar fyrhjulsdrift och lågvxel. Max hastighet 185 km/h.

Fakta Dakar 2009
Antalet deltagare: Strax över 500 fördelade på tre olika fordonstyper.
Plats: Sydamerika, körs mellan Chile och Argentina från kust till kust. Flyttades från Afrika på grund av terrorhot.
Körsträcka: 9000 kilometer i varierande terräng
Upplaga: Hålls för 30:e gången men för första gången i Sydamerika.
Antalet svenskar: Tre i motorcykelklassen, ett helsvenskt och två halvsvenska i bilklassen.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Rally raid - Dakar 2009

Rosenblad vill köra Dakar - RALLY RAID - Dakar 2009

Rally raid - Dakar 2009 - Rosenblad vill köra Dakar

Senast Calle Rosenblad körde Dakar var 2002. Nu vill han köra 2010.

Signerat Waldegård - RALLY RAID - Dakar 2009

Rally raid - Dakar 2009 - Årets Dakar sammanfattat

Eurosports rallykommentatorer Jan Tromark och Björn Waldegård hyllar de som hyllas bör när årets rally sammanfattas.

Wallentheim besviken - RALLY RAID - Dakar 2009

Rally raid - Dakar 2009 - Besviken Wallentheim kör 2010

Pelle Wallentheim är besviken på årets placering men lovar en start i Dakarrallyt 2010.

De Villiers och Coma vann - RALLY RAID - Dakar 2009

Rally raid - Dakar 2009 - De Villiers och Coma de stora vinnarna

Genom att ta hem den avslutande sträckan under lördagen tog Giniel de Villiers också hem hela Dakarrallyt.