•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
Inter med Poya Asbaghi
25/01/2010 - 14:14

Tankar efter derbyt

Jag är fortfarande helt tagen från gårdagen. Vilken match!!!

Jag hoppas att alla jävla kritiker en gång för alla bara håller käften nu. Innan förra matchen mot Milan målades vi upp som underdogs eftersom Milan slagit Siena i premiären medan vi bara fått med oss 1-1 mot Bari.

Innan matchen igår gällde samma sak och ändå vinner vi - trots att vår viktigaste spelare blir utvisad tidigt i matchen. Det är bara konstatera att vi inte har en enda värdig motståndare i ligan. Inget lag kan hota oss mer än att vara 6 poäng ifrån oss i tabellen. Juventus tippades vinna i år, inte minst av "objektive" förbundskaptenen Marcello Lippi men vart hittar vi Juventus i tabellen? På 6:e plats(!!) med en match mer spelad än jagande Cagliari(!!!!).

*****

Goran Pandev har förövrigt fått en smakstart i Inter. Mot Bari gjorde han ett mål och låg bakom straffen. Igår serverade han Milito(och Abate) innan han elegant skruvade in frisparken bakom Dida. Till skillnad från Mancini och Quaresma har han redan gjort sig förtjänt av den skitsumma vi spenderade vid övergången.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan