•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
 Elfsborg med Osla
Det blir fortfarande fest i höst..
13/03/2010 - 20:53

Det blir fortfarande fest i höst..

..men ok, jag erkänner, Blåvitt är favoriter till guldet, även i den Oslagbara världen. Men de är inte oslagbara och de blir bara tvåa.. Här är det riktiga tipsen;

1IF Elfsborg
2 IFK Göteborg
3 Kalmar FF
4 BK Häcken
5 Trelleborgs FF
6 Malmö FF
7 AIK
8 Örebro SK
9 Helsingborg IF
10 Gefle IF
11 Gais
12 Brommapojkarna
13 Halmstad BK
14 Djurgårdens IF
15 Mjällby AIF
16 Åtvidabergs FF

Det vi fick se på skansen idag var en demonstration av glenns pojkar och jag imponeras av effektivitet och klokt spel och jag gör vågen för en fantastisk Hysén som är hypergiftig. Andra målet är så typiskt, ett hembackande Ica tjongar upp den på Hysén som själv gör resten, tunnlar en stackars naivt rusande smålänning och smeker bollen förbi som en målvakt som möjligtvis var vass för några år sedan men som nu mest liknar ett Wasstå-still.. Det var klass på det. Och så har de en målvakt som vinner matcher. Vi ska inte glömma att Kalmar brände en straff och hade två i ramen.. Grym öppning av Blåvitt, hatten av, men matchen går i många ronder och hur blir det när Hysén spelar Europafotboll?
....
Såg bitar av Hull-Arsenal. Såg där ett överlägset Arsenal som lyckades tappa greppet mot ett vilt brittiskt kämpande orangefärgat gäng som hela tiden låg på gränsen till det till det tillåtna. När sedan domaren väl blåste så var det för straff, helt felaktigt för Hull, killen var offside och när han väl fik bollen på huvudet dök han över en tillrusande soppkille.. Men att Bentner tofflar in 2-1 på övertid tyder ändå på att Arsenal har en med gunnersmått mätt extra styrka i år. Det kan bära hela vägen..
...
Uppsnappat på eurosport.se
Borell: "Andreassons pojkar joggar hem guldet"
Har chefen sagt det så.. :-)

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan