Olympiska spelen - Vancouver 2010
14/02/2010 - 22:23Två åkare stoppas från start

Två idrottare i OS har fått tävlingsförbud i fem dagar på grund av för höga hemoglobinvärden i blodet, meddelar Internationella skidförbundet (Fis). Värdena kan vara tecken på bloddopning, men måste inte vara det.
Två idrottare i OS har fått tävlingsförbud i fem dagar på grund av för höga hemoglobinvärden i blodet, meddelar Internationella skidförbundet (Fis) i ett pressmeddelande.
Det gäller ryssen Nijaz Nabejev, som tävlar i nordisk kombination, samt estländske längdåkaren Kaspar Kokk. De båda har fått förbud mot att tävla från den 12 till och med den 16 februari.
Tävlingsförbudet har medicinska skäl och för att Nabejev och Kokk ska få starta senare under mästerskapet krävs att deras blodvärden går ner.
För höga blodvärden kan vara ett tecken på bloddopning, men behöver inte vara det. Exempelvis fick skidåkaren Britta Norgren-Johansson startförbud i fem dagar under VM förra året, sedan hon haft för höga värden efter en magsjuka.
TT












