Jimmy Lidberg - Scanpix
 
Artikel
kommentarer
Olympiska Spelen

OS-guide dag 11: Lidberg jagar medalj 7 - här är alla tider

OS-guide dag 11: Lidberg jagar medalj 7 - här är alla tider

Av Eurosport
Senaste uppdateringen -
Av Eurosport - Den 07/08/2012 kl 07:50
SOK:s mål för OS i London var att ta fler än sex medaljer. Om någon ska uppfylla det målet redan i dag blir det troligen brottaren Jimmy Lidberg - men då måste han först övervinna smärtan i ljumsken.
 

Jimmy Lidberg går in i 96-kilosklassen i direkt i åttondelsfinal med match mot japanen Norikatsu Saikawa.

Japanen, som aldrig varit bättre än 20:e på ett världsmästerskap och då gick i 84 kg, ser ut att vara en lämplig öppningsmotståndare.

I kvartsfinal ställs Lidberg endera mot ryske VM-trean Rustam Tortov eller Sjalva Gadabadze från Azerbajdzjan med tre EM-brons på meritlistan, seger där och svensken har säkrat att gå en match om medalj.

I övrigt avgörs dressyrens lagtävling, men där har de svenska ekpiagen Patrik Kittel/Scandic, Tinne Vilhelmsson-Silfvén/Don Auriello samt Minna Telde/Santana små medaljmöjligheter.

På kanotstadion i Eton Dorney ska damerna Sofia Paldanius (K1) samt Josefin Nordlöw/Karin Johansson (K2) försöka upprepa kanotkillarnas bravader och säkra finalplatser.

Usain Bolt går också ned i startblocken igen, men räkna inte med några stordåd då det bara gäller försök på 200 meter. Under kvällspasset avgörs också herrarnas höjdhopp och damernas 100 meter häck.

Dagsprogrammet (svenska hålltider fetade):

09.30 Landhockey, herrar, gruppspel: Sydkorea-Nederländerna

10.30 Kanot, herrar, K4, 1000 m, försöksheat

10.46 Kanot, herrar, C2, 1000 m, försöksheat

11.00 Friidrott, damer, spjut, kval

11.00 Ridsport, öppen klass, individuellt och lag, dressyr, final Sv delt: Patrik Kittel/Scandic, Minna Telde/Santana, Tinne Vilhelsson-Silfvén/Don Auriello. OS 2008: 1) Tyskland, 2) Nederländerna, 3) Danmark, 4) Sverige.

11.00 Bancykel, herrar, keirin, första omg

11.00 Simhopp, herrar, 3 m, semifinal

11.00 Handboll, damer, kvartsfinal: Brasilien-Norge.

11.07 Kanot, damer, K1, 500 m, försöksheat Sv delt: Sofia Paldanius.

11.10 Friidrott, herrar, 110 m häck, försöksheat

11.15 Bancykel, damer, omnium, förföljelselopp

11.28 Kanot, damer, K2, 500 m, försöksheat Sv delt: Josefin Nordlöw och Karin Johansson.

11.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Australien-Pakistan

11.45 Friidrott, herrar, tresteg, kval

11.47 Kanot, herrar, K4, 1 000 m, semifinal

11.55 Kanot, herrar, C2, 1 000 m, semifinal

11.55 Friidrott, damer, 5 000 m, försöksheat

12.00 Bordtennis, damer, lagtävl, bronsmatch

12.15 Bancykel, herrar, keirin, återkval

12.16 Kanot, damer, K1, 500 m, semifinal Sv delt: ev Sofia Paldanius.

12.30 Kanot, damer, K2, 500 m, semifinal Sv delt: ev Josefin Nordlöw och Karin Johansson.

12.30 Triathlon, herrar, final OS 2008: 1) Jan Frodero, Tyskland, 2) Simon Whitfield, Kanada, 3) Bevan Docherty, Nya Zeeland.

12.50 Friidrott, damer, 200 m, försöksheat

13.00 Segling, herrar, 470, femte dagen Sv delt: Sebastian Östling/Anton Dahlberg.

13.05 Segling, damer, 470, fjärde dagen Sv delt: Astrid Gabrielssom/Lisa Ericsson.

14.00 Segling, herrar, RS-X, medaljsegling OS 2008 (mistral): 1) Tom Ashley, Nya Zeeland, 2) Julien Bontemps, Frankrike, 3) Shahar Zubari, Israel.

14.00 Volleyboll, damer, kvartsfinal.

14.00 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, kval

14.00 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, kval Sv delt: Jimmy Lidberg.

14.30 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, första omg

14.30 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, första omg Sv delt: ev Jimmy Lidberg.

14.30 Handboll, damer, kvartsfinal: Sydkorea-Ryssland.

14.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Argentina-Sydafrika

15.00 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, kvartsfinal

15.00 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, kvartsfinal Sv delt: ev Jimmy Lidberg.

15.00 Gymnastik, herrar, barr, final OS 2008: 1) Zou Kai, Kina, 2) Jonathan Horton, USA, 3) Fabian Hambüchen, Tyskland.

15.00 Segling, damer, RS-X, medaljsegling OS 2008 (mistral): 1) Yin Jian, Kina, 2) Alessandra Sensini, Italien, 3) Bryony Shaw, Storbritannien.

15.00 Basket, damer, kvartsfinal: USA-Kanada.

15.10 Vattenpolo, damer, match om plac 5-8

15.30 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, semifinal

15.30 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, semifinal Sv delt: ev Jimmy Lidberg.

15.47 Gymnastik, damer, bom, final OS 2008: 1) Shawn Johnson, USA, 2) Nasia Liukin, USA, 3) Cheng Fei, Kina.

16.00 Volleyboll, damer, kvartsfinal.

16.00 Konstsim, damer, par, final OS 2008: 1) Anastasia Davydova/Anastasia Jermakova, Ryssland, 2) Andrea Fuentes/Gemma Mengual, Spanien, 3) Saho Harada/Emiko Suzuki, Japan.

16.00 Segling, herrar, elliott, kvartsfinal

16.30 Bordtennis, damer, lagtävl, final OS 2008: 1) Kina, 2) Singapore, 3) Sydkorea.

16.30 Vattenpolo, damer, semifinal:

16.37 Gymnastik, herrar, räck, final OS 2008: 1) Li Xiaopeng, Kina, 2) Yoo Wun-Choi, Sydkorea, 3) Anton Fokin, Uzbekistan.

16.30 Tyngdlyftning, herrar, 105+ kg, grupp B

17.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Indien-Belgien

17.00 Bancykel, damer, sprint, semifinal

17.10 Bancykel, damer, omnium, scratch race

17.15 Basket, damer, kvartsfinal: Australien-Kina.

17.23 Gymnastik, damer, fristående, final OS 2008: 1) Sandra Izbasa, Rumänien, 2) Shawn Johnson, USA, 3) Nastia Liukin, USA.

17.35 Bancykel, herrar, keirin, andra omg

17.50 Bancykel, damer, omnium, tempolopp

18.00 Beachvolley, damer, semifinal: USA-Australien.

18.00 Fotboll, herrar, semifinal: Mexiko-Japan (Wembley)

18.00 Handboll, damer, kvartsfinal: Kroatien-Spanien.

18.45 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, återkval

18.45 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, återkval Sv delt: ev Jimmy Lidberg.

18.55 Bancykel, herrar, keirin, placeringslopp

18.55 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, bronsmatch

18.55 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, bronsmatch Sv delt: ev Jimmy Lidberg.

19.00 Bancykel, herrar, keirin, final OS 2008: 1) Chris Hoy, Storbritannien, 2) Ross Edgar, Storbritannien, 3) Kiyofumi Nagai, Japan.

19.00 Beachvolley, herrar, semifinal.

19.15 Bancykel, damer, sprint, final OS 2008: 1) Victoria Pendleton, Storbritannien, 2) Anna Meares, Australien, 3) Guo Shuang, Kina.

19.20 Vattenpolo, damer, match om plac 5-8

19.25 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 66 kg, final OS 2008: 1) Steve Guenot, Frankrike, 2) Kanatbek Begalijev, Kirigistan, 3) Armen Vardanijan, Armenien och Michail Siamionau, Vitryssland.

19.25 Brottning, herrar, grekisk-romersk stil, 96 kg, final Sv delt: ev Jimmy Lidberg. OS 2008: 1) 1) Asianbek Chustjov, Ryssland, 2) Mirko Englich, Tyskland, 3) Adam Wheeler, USA och Asset Mambetov, Kazakstan.

20.00 Friidrott, herrar, höjd, final OS 2008: 1) Andrej Silnov, Ryssland, 2) Germaine Mason, Jamaica, 3) Jaroslav Rybakov, Ryssland, 4) Stefan Holm... 26) Linus Thörnblad. V-rek: 2,45 (Javier Sotomayor, Kuba 1993) Sv rek: 2,42 (Patrik Sjöberg 1987)

20.00 Simhopp, herrar, 3 m, final OS 2008: 1) He Chong, Kina, 2) Alexandre Despatie, Kanada, 3) Qin Kai, Kina.

20.00 Volleyboll, damer, kvartsfinal.

20.00 Tyngdlyftning, herrar, 105+ kg, Grupp A OS 2008: 1) Matthias Steiner, Tyskland, 2) Jevgenij Tjigisjev, Ryssland, 3) Viktors Scerbatis, Lettland.

20.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Spanien-Storbritannien

20.05 Friidrott, damer, längd, kval

20.15 Friidrott, damer, 100 m häck, semifinal

20.40 Vattenpolo, damer, kvartsfinal.

20.45 Friidrott, herrar, diskus, final OS 2008: 1) Gerd Kanter, Estland, 2) Piotr Malachowski, Polen, 3) Virgilijus Alekna, Litauen...32) Niklas Arrhenius. V-rek: 74,08 (Jürgen Schult, Östtyskland 1986) Sv rek: 71,26 (Ricky Bruch 1984)

20.45 Fotboll, herrar, semifinal: Sydkorea-Brasilien (Manchester)

20.55 Friidrott, herrar, 800 m, semifinal

21.00 Basket, damer, kvartsfinal: Turkiet-Ryssland.

21.25 Friidrott, damer, 200 m, semifinal

21.30 Boxning, herrar, 52 kg, kvartsfinal

21.30 Handboll, damer, kvartsfinal: Frankrike-Montenegro.

22.00 Volleyboll, damer, semifinal: Ungern-Spanien.

22.00 Friidrott, herrar, 1 500 m, final OS 2008: 1) Asbel Kiprop, Kenya, 2) Nick Willis, Nya Zeeland, 3) Mehdi Baala, Frankrike. V-rek: 3.26,00 (Hicham el-Guerrouj, Marocko 1998) Sv rek: 3.36,49 (Johnny Kroon 1985)

22.15 Landhockey, herrar, gruppspel: Tyskland-Nya Zeeland

22.00 Beachvolley, damer, semifinal

22.15 Friidrott, damer, 100 m häck, final OS 2008: 1) Dawn Harper, USA, 2) Sally McLellan, Australien, 3) Pricilla Lopes-Schlip, Kanada...Susanna Kallur föll i semifinalen. V-rek: 12,21 (Jordanka Donkova, Bulgarien 1988) Sv rek:12,47 (Ludmila Engquist 1996)

22.30 Boxning, herrar, 69 kg, kvartsfinal

23.15 Basket, damer, kvartsfinal: Frankrike-Tjeckien.

00.00 Beachvolley, herrar, semifinal.

TT

 

kommentarer