Eurosport
 Bundesliga = fotbollsfestTitta nu 
 
 
Olympiska Spelen - London 2012

OS-guide dag 15: Green-Tregaro dagens svenska höjdare

eurosport.se ger dig samtliga hålltider och höjdpunkter för den näst sista OS-dagen.

 
OS-guide dag 15 - Olympiska Spelen - London 2012Imago
 

09.30 Landhockey, herrar, match om elfte plats

09.45 Modfemk, herrar, fäktning

10.00 Friidrott, herrar, gång, 50 km
OS 2008: 1) Alex Schwarzer, Italien, 2) Jared Tallent, Australien, 3) Denis Nizjegorodov, Ryssland

10.00 Taekwondo, damer, 76+ kg, första omg

10.15 Taekwondo, herrar, 80+ kg, första omg

10.30 Kanot, herrar, K1, 200 m, final
OS 2008: ej med i OS.

10.47 Kanot, herrar, C1, 200 m, final
OS 2008: ej med i OS.

11.00 Simhopp, herrar, höga hopp, semifinal

11.14 Kanot, Damer, K1, 200 m, final
OS 2008: ej med i OS.

11.41 Kanot, herrar, K2, 200 m, final
OS 2008: ej med i OS.

12.30 Volleyboll, damer, bronsmatch: Japan_Sydkorea

12.30 Landhockey, herrar, match om femte plats

13.00 Segling, damer, elliott, final
OS 2008: ej med i OS.

13.30 Mountainbike, damer, crosscountry, final
Sv delt: Alexandra Engen.
OS 2008: 1) Sabine Spitz, Tyskland, 2) Maja Wloszczowska, Polen, 3) Irina Kalentjeva, Ryssland

14.00 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, kval

14.00 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, kval

14.00 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, kval

14.20 Modfemk, herrar, simning

14.30 Rytmgymnastik, damer, individuellt, mångkamp, final, första rotationen

14.30 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, första omg

14.30 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, första omg

14.30 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, första omg

15.03 Rytmgymnastik, damer, individuellt, mångkamp, final, andra rotationen

15.30 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, kvartsfinal

15.30 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, kvartsfinal

15.30 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, kvartsfinal

15.37 Rytmgymnastik, damer, individuellt, mångkamp, final, tredje rotationen

16.00 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, semifinal

16.00 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, semifinal

16.00 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, semifinal

16.00 Fotboll, herrar, final: Brasilien-Mexiko (Wembley)
OS 2008: 1) Argentina, 2) Nigeria, 3) Brasilien.

16.00 Taekwondo, damer, 67+ kg, kvartsfinal

16.10 Rytmgymnastik, damer, individuellt, mångkamp, final, fjärde rotationen

16.15 Taekwondo, herrar, 80+ kg, kvartsfinal

16.20 Modfemk, herrar, ridning

16.30 Landhockey, herrar, bronsmatch: Australien-Storbritannien

18.00 Taekwondo, damer, 67+ kg, semifinal

18.00 Friidrott, damer, gång, 20 km
OS 2008: 1) Olga Kaniskina, Ryssland, 2) Kjersti Plätzer, Norge, 3) Elisa Riguado, Italien.

18.00 Basket, damer, bronsmatch: Australien-Ryssland

18.00 Handboll, damer, bronsmatch: Sydkorea-Spanien

18.15 Taekwondo, herrar, 80+ kg, semifinal

18.45 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, återkval

18.45 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, återkval

18.45 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, återkval

19.25 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, bronsmatch

19.30 Volleyboll, damer, final: Brasilien-USA
OS 2008: 1) Brasilien, 2) USA, 3) Kina

19.45 Modfemk, herrar, jaktstart, skytte och löpning
OS 2008: 1) Andrej Moisejev, Ryssland, 2) Edvinas Krungolcas, Litauen, 3) Andrejus Zadneprovskis, Litauen

19.45 Brottning, herrar, fristil, 60 kg, final
OS 2008: 1) Malvet Batirov, Ryssland, 2) Vasilij Ferorisjin, Ukraina, 3) Kenichi Yumoto, Japan och Mortad Mohammadi, Iran

20.00 Friidrott, damer, höjd, final
Sv delt: Emma Green Tregaro
OS 2008: 1) Tia Hellebaut, Belgien, 2) Blanka Vlasic, Kroatien, 3) Anna Tjitjerova, Ryssland...9) Emma Green.
V-rek: 2,09 (Stefka Kostadinova 1987)
Sv rek: 2,06 (Kajsa Bergqvist 2003)

20.20 Friidrott, herrar, spjut, final
OS 2008: 1) Andreas Thorkildsen, Norge, 2) Ainars Kovals, Lettland, 3) Tero Pitkämäki, Finland
V-rek: 98,48 (Jan Zelezny 1996)
Sv rek: 89,10 (Patrik Bodén 1990)

20.20 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, bronsmatch

20.30 Friidrott, herrar, 5 000 m, final
OS 2008: 1) Kenenissa Bekele, Etiopien, 2) Eliud Kipchoge, Kenya, 3) Edwin Cheruiyot Soi, Kenya
V-rek: 12.37,35 (Bekele 2004)
Sv rek: 13.17,59 (Anders Gärderud 1976)

20.40 Brottning, herrar, fristil, 84 kg, final
OS 2008: 1) Revaz Mindorasjvilij, Georgien, 2) Yusup Abdusalomov, Tadzjikistan, 3) Taras Danko, Ukraina och Georgij Ketojev, Ryssland.

20.45 Taekwondo, herrar, 80+ kg, återkval

20.45 Taekwondo, damer, 67+ kg, återkval

21.00 Friidrott, damer, 800 m, final
OS 2008: 1) Pamela Jelimo, Kenya, 2) Janeth Kipkosgei, Kenya, 3) Hasna Benhassi, Marocko.
V-rek: 1.53,29 (Jarmila Kratochvilova, Tjeckoslovakien 1983)
Sv rek: 1.59,44 (Malin Ewerlöf 1998)

21.00 Taekwondo, damer, 67+ kg, bronsmatch

21.00 Landhockey, herrar, final: Tyskland-Nederländerna
OS 2008: 1) Tyskland, 2) Spanien, 3) Australien

21.15 Taekwondo, herrar, 80+ kg, bronsmatch

21.15 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, bronsmatch

21.25 Friidrott, damer, 4x400 m, final
OS 2008: 1) USA, 2) Ryssland, 3) Jamaica
V-rek: 3.15,17 (Sovjetunionen 1988)
Sv rek: 3.31,28 (Emma Björkman, Carolina Klüft, Ellinor Stuhrmann och Lena Aruhn)

21.30 Boxning, herrar, 49 kg, final
OS 2008: 1) Zou Shiming, Kina, 2) Pürevdorjiin Serdamba, Mongoliet, 2) Paddy Barnes, Irland och Yampier Hernadez, Kuba

21.30 Simhopp, herrar, höga hopp, final
Sv delt: ev Christofer Eskilsson.
OS 2008: 1) Matthew Mitcham, Australien, 2) Zhou Luxin, Kina, 3) Gleb Galperin, Ryssland

21.30 Handboll, damer, final: Norge-Montenegro
OS 2008: 1) Norge, 2) Ryssland, 3) Sydkorea...8) Sverige

21.35 Brottning, herrar, fristil, 120 kg, final
OS 2008: 1) Atur Tajmasov, Uzbekistan, 2) Bakhtijar Achmedov, Ryssland, 3) David Musulbes, Slovakien och Marid Mutalimov, Kazakstan

21.45 Boxning, herrar, 56 kg, final
OS 2008: 1) Enkhbatyn Badar-Uugan, Mongoliet, 2) Yankiel Leon, Kuba, 3) Bruno Julie, Mauritius och Veaceslav, Moldavien.

22.00 Friidrott, herrar, 4x100 m, final
OS 2008: 1) Jamaica, 2) Trinidad och Tobago, 3) Japan
V-rek: 37,04 (Jamaica: Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake, Usain Bolt)
Sv rek: 38,63 (Peter Karlsson, Torbjörn Mårtensson, Lars Hedner, Patrik Strenius)

22.00 Basket, damer, final: USA-Frankrike
OS 2008: 1) USA, 2) Australien, 3) Ryssland

22.15 Boxning, herrar, 64 kg, final
OS 2008: 1) Manuel Felix Diaz, Dominikanska republiken, 2) Manus Boonjumnong, Thailand, 3) Alexis Vastine, Frankrike och Roniel Iglesias, Kuba.

22.45 Boxning, herrar, 75 kg, final
OS 2008: 1) James De Gale, Storbritannien, 2) Emilio Correa, Kuba, 3) Vijender Kumar, Indien och Darren Sutherland, Irlanad...Naim Terbunja utslagen i första omg

23.00 Taekwondo, damer, 67+ kg, final
OS 2008: 1) Maria Espinoza, Mexiko, 2) Nina Solheim, Norge, 3) Sarah Stevenson, Storbritannen och Natalia Falavigna, Brasilien...5) Karolina Kedzierska.

23.15 Boxning, herrar, 91 kg, final
OS 2008: 1) Rachim Tjachkijev, Ryssland, 2) Clemente Russo, Italien, 3) Deontay Wilder, USA och Osmay Acosta, Kuba.

23.30 Taekwondo, herrar, 80+ kg, final
OS 2008: 1) Cha Dong-Min, Sydkorea, 2) Alexandros Nikolidis, Grekland, 3) Chika Chukwumerije, Nigeria och Arman Chilmanov, Kazakstan.

TT/eurosport.se

Eurosport
 
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil