Home

Anders Adamson om cykel
10/12/2009 - 16:39

Wiggins i Sky till sist!

wiggins_garmin09
Bradley Wiggins, kapten i Sky! Lövkvist hjälpryttare de luxe på Touren?

Efter ett antal turer fram och tillbaks så är Bradley Wiggins klar för Team Sky. Bra eller dåligt för Thomas Lövkvist kan man diskutera, bra så till vida att nu är det väl klart, att laget får en inbjudan till Touren 2010. Utan Wiggins var det knappast solklart att laget skulle få det eftertraktade "vilda kortet". För cykelintresset i Storbrittanien är det så klart mumma att en av de stora i brittisk idrott också kör för ett brittiskt lag.

För Touren är det också mumma då alla tänkbara favoriter kör i olika lag, Contador i Astana, Armstrong i Radioshack, Evans i BMC, Schleck i Saxo bank och Wiggins i Sky osv. Det är så det ska vara, inte var det roligt när Armstrong och Contador körde i hop (eller mot varandra) 2009.

Nu börjar det verkligen suga i cykeltarmen efter någon månads uppehåll. Många lag befinner sig just nu på sina första läger med sina trupper. Tester och planering står på programmet och en hel del träning förstås. Det är bara 6-7 veckor kvar innan säsongen drar igång  på det södra halvklotet. Vi på Eurosport ska visa Qatar, spurtarnas tävling, sen följer så småningom klassikerna igen och så vidare.

Allt är tyvärr inte bara roligt, i söndags avled Göran Nihlén då han var ute på ett träningspass. Göran som var en genuin älskare av cykelsporten alltid på hugget, sugen att diskutera och ställa upp för att just vår sport skulle utvecklas på ett positivt sätt. Du kommer att vara saknad av många, RIP Göran.

Adam

Lämna kommentar

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer

Från 1 Till 1  1

Uppdatera

Posta en kommentar