Home

Blog NHL
Två matcher kvar
25/01/2010 - 08:55

Två matcher kvar

Vancouver Canucks är det laget som gjort flest mål av alla på hemmaplan, man har gjort hela 104 mål hemma i General Motors Place (3,58 mål per match).  På bortaplan har det inte gått riktigt lika bra, hela 21 lag i ligan har gjort fler mål på bortaplan än Vancouver som endast gjort 61 mål (2,77 mål per match).

Det här är väl egentligen inte något konstigt, de flesta lagen är bättre på hemmaplan än bortaplan, men när det gäller Vancouver just den här säsongen är det lite oroväckande. På grund av OS ska de som bekant på en ruskigt lång roadtrip snart, det återstår bara två matcher hemma i trygga General Motors Place innan man ger sig ut på vägarna för 14 raka bortamatcher.

Frågan är hur laget reagerar på det här? Kommer Henrik Sedin producera poäng i samma takt? Kommer man börja förlora och helt tappa det självförtroendet och flytet som man har nu?

Personligen tror jag att Vancouver kommer klara av den här långa roadtripen bra. Man kommer kanske tappa några fler poäng än vanligt men inte nog mycket för att man ska tappa flytet i sitt spel. Man har till exempel vunnit sex av sina tio senaste bortamatcher. Jag tror faktiskt att den här långa roadtripen kan svetsa samman truppen ännu mer än tidigare och kanske kan de dra nytta av den här upplevelsen när det är dags för slutspelet.

Lämna kommentar

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Posta en kommentar