Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  17:50 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Motorsport

Tufft för svensk motorsport framöver

Lågkonjunkturen väntas slå hårt mot svensk motorsport. På Svenska bilsportförbundet oroar man sig över utvecklingen. "Det är många som kommer att stöta på problem framöver" säger ordförande Kåge Schildt till eurosport.se.

 
Tufft för motorsporten - MotorsportEurosport
 

Än så länge är det svårt attt sia om vilka effekter lågkonjunkturen och krisen inom bilindustrin kommer att ha på svensk motorsport. Men att det är några tuffa år som väntar råder det inga tvivel om.

- Vi har respekt för det som händer just nu och det är klart att det finns en oro. Lågkonjunkturen kommer att påverka alla områden och motorsporten är inget undantag, säger Kåge Schildt, ordförande i Svenska bilsportförbundet.

Förra veckan kom beskedet att Honda drar sig ur formel 1-sporten på grund av det den ekonomiska krisen i världen och ännu ett stall eller två väntas följa efter. I Sverige väntar rallyföraren P-G Andersson på besked från Suzuki om det blir en fortsatt satsning nästa säsong.

- Det är många som kommer att stöta på problem framöver, kanske redan under våren, tror Kåge Schildt.

En anledning till att lågkonjunkturen inte resulterat i några större effekter ännu är att många sponsor- och samarbetsavtal sträcker sig över flera år.

Janna Roosch - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil