Tidigare i veckan kunde eurosport.se rapportera att svensk motorsport förväntar sig ett tufft år ur ett ekonomiskt perspektiv. Men det tycks inte innefatta svensk racings kungaklass, STCC.
- Det är klart att allting blir tuffare. Vi jobbar ju inom bilindustrin som inte ser så bra ut just nu men just nu ser vi inte så mycket av det, säger STCC:s VD Bob Huzell till eurosport.se.
Hur kommer det sig?
- STCC är inte bara motorsport, det är kundaktiviter och en plattform för många företag att bygga vidare på. För oss känns det bara positivt. Vi har långa avtal och kan jobba lite mer långsiktigt. Däremot är det klart att många team inte har samma möjlighet att jobba med lika stor budget som 2008.
"ETT STARKT VARUMÄRKE"
Huzells uttalande styrks av det faktum att startfältet ser ut att bli i princip lika stort kommande säsong. På tisdag presenterar Volkswagen ett helt nytt team samtidigt som Saab är på väg in i serien.
- STCC är ett oerhört starkt varumärke som syns bra i media. De parter vi samarbetar med säger att de fortfarande vill vara med och synas. Tittar man litegrann runt omkring så är det nästan som att startfältet kommer att bli större, säger Thomas Engström som ställer upp med två Hondabilar även 2009.
Det är inte bara huvudklassen STCC som enligt Huzell mår gott. Även Carrera Cup, Pro Superbike och Camaro Cup står inför ett bra 2009.
- Vi har lagt in en miljon i prispengar till vinnarna och sponsrar privatcupen i både STCC och Pro Superbike. Alla startplatser är fyllda i Camaro Cup och i Pro Superbike. Vi kan vänta oss några tuffare år men under den tiden ska vi samtidigt bli proffsigare. Draken stiger bäst i motvind, som man säger i Kina, avslutar Huzell.
Henric Larsson - eurosport.se



Other Agency





















