•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
24/02/2010 - 23:04

Silenzio Stampa? Väx upp Fiorentina!

Innebandyföreningen-Milan 1-2. Han som lirar på strängarna, jägar'n (som fortsätter göra viktiga mål utan att uppmärksammas för dem) och den grillade kycklingen i målprotokollet. Det är extra skönt att vinna oförtjänt a la Juve hela 90-talet. Speciellt när lagets sämsta spelare gör målet och motståndarna beter sig infantilt till den så milda grad att förskoleplaceringar skjuts långt fram i tiden.

Nu är vi meno quattro, vilket i sig är spännande. Jag ser dock andraplatsen i första hand: en realistisk morot att sikta mot.

* * * * *

Tillåt mig dock att få utveckla min avsmak inför kvällens motståndare.

Läser att Fiorentina tar sig en klassisk Silenzio stampa efter att ha blivit bestulna på en seger som måste tillfalla laget från regionen där allt som heter finsmakarkultur, old money och elegans värd namnet kommer ifrån. Moget.

Men vad ska man säga? Det är väl rätt så väntat då man underpresterat i princip hela säsongen i ligaspelet och nu tar chansen att scapegoata Rossetti (som är helt värdelös och missade en solklar straffspark, det är sant) för klubbens misslyckande.

Men mig lurar ni inte.

Jag har heller inga sympatier för ett lag vars tränare hyllas i fullständigt snedvriden anda för en fotbollsfilosofi som (i praktiken) bygger på:

A) Långa bollar på Bengt (i detta fall en amatör från Biella)
B) Hård press på andrabollen (utan att nödvändigtvis prioritera kvaliteten)
C) En massa svanhoppande adepter kors och tvärs på planen

Och vad är egentligen grejen med Cesare Prandellis så kallade stil? En fjollig täckjacka (om den är snygg då är allt snyggt), en smaklöst bakåtslickad lugg samt en massa innebandyfrisyrer som springer runt och är allmänt lila på planen.  Förväntas jag imponeras av detta? Varför då, enlighten me.

Och seriöst, Stevan Jovetic. Otrolig spelare utan tvekan. Men stå upp EN gång i samband med en närkamp... Löjeväckande och representativ för allt som irriterar mig med Fiorentina.

Kanske måste man vara "inne" för att begripa hypen kring den här fotbollsklubben, vad vet lilla jag?

* * * * *

Inter-Chelsea 2-1. En skogstokig Lucio bäst på planen.

Returen blir ganska enkel. Ni som såg matchen förstår för vilka...

* * * * *

Ja, min beskrivning av Viola är överdriven. Men håll med om att det är mycket hyckleri därifrån... Samma klubb som hatar Juventus för deras systematiska fuskande hoppade rätt så behändigt över en hel serie när man avancerade tillbaka i rekordfart efter sitt fria fall.

Det står mig upp i halsen.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera