Andas ut mina vänner
SportMediaset.it rapporterar att Thiago Silvas skada är lindrigare än de senaste doom and gloom-bulletinerna gjorde gällande: den vadmuskel i vänsterbenet det handlar om är förvisso illa tilltygad men inte i den omfattning som det prognostiserades inledningsvis.
Det spekulerades i ett skadeuppehåll på en dryg månad men dagens undersökning på Milanello ska enligt uppgift ha visat på en mindre blödning som endast hindrar honom från full träning och spel i ett par dagar innan nya tester genomförs på tisdag nästa vecka.
Spelskicklige Silva missar därmed matchen mot Palermo och kommer sannolikt att stå över bortamötet med Champions League-heta Fiorentina i förebyggande syfte. Däremot är målsättningen att ha mittbacken kurant till matchen mot Genoa den sjätte januari.
* * * * *
Det snackas lite om Monacos 189 cm store backtalang Cedric Mongongu (född -89). Enligt Corriere har Braida - som ständigt på jakt efter talang i Ligue 1 - uttalat sig väldigt positivt om spelaren. Killen är från Kongo men har franskt pass.
Kongo-Mongongu. King-Kong. Mongot.
Bara namnet i sig - och alla potentiella smeknamn - borgar för en episk karriär.
* * * * *
Ta ett glas vin eller en mugg hjortronglögg och må bra. Silva is fine.
Trevlig helg!




You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0