•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
MFF med Kaveh
18/05/2010 - 18:21

Jag är på dåligt humör

Öööhh... cupen är viktig. öööhh.... snabbaste vägen ut till europa. öööhhh.... bra inställning..... ehh.... inte underskatta.

Ja, jag tänker inte fokusera på Svenska Cupen förrän typ åttondelsfinalen, om vi når dit. Allt för många år nu har man gått i samma fälla och hoppas på MFF i cupen för att sedan se oss åka ut mot lingongäng som t.ex. Mjällby (jag vet) och Hammarby (vad, vad ska du säga?).

Syrianska är också ett lingongäng om än ett satsande sådant. Alla vet att Syrianska inte kommer hålla i längden och kommer spela i division ett om några år igen. Det är som med Assyriska liksom.

Ja, jag är fördomsfull, skjut mig.

Det enda jag har förhoppningar på idag är att Ijeh får sig en smäll.

Jävla as.

.......................................................

Jag är på dåligt humör. Sushido är sushins svar på Sibylla. Nej, sushins svar på Statoil. Nej, sushins svar på OKQ8.

Mögsushi. Jag äter på tre sushiställen i Malmö: Samurai, Sachi Sushi och Nama. Nama är överlägset bäst, tyvärr så ligger de långt ute åt helvete i Limhamn. Samurai har trevlig smak och håller råvarorna fräscha, men har lite problem med sitt ris. Sachi har intressant meny.

Men, ät aldrig någonsin på Sushido. Det finns ingenting som är bra med Sushido. Varken menyn, sushin eller servicen.

........................................................

Okej att Agon inte direkt rosat på marknaden, men den här hypen för Dardan Rexhepi är konstig och... farlig.

Efter en viss gräns så kan man ta av silkesvantarna och kritisera spelare på vanligt vis, men ärligt talat så känns det som om vi måste vara försiktiga med våra yngre talanger. Att hypa upp Rexhepi för mycket och sedan såga honom ifall han inte lyckas är sådant som kan förstöra karriärer. Låt honom jobba i lugn och ro utan en massa förväntningar.

Jag personligen har flera gånger stoppat mig själv från att hypa till exempel Muamet Asanovski för mycket, en spelare jag tror mycket på, men även jag går ibland för långt.

Dardan har inte visat någonting på a-lagsnivå, så varför ska han plötsligt peta Agon? Låt Dardan komma in i det i lugn och ro. Om folk hade fått som de velat så hade Dardan spelat ett par matchen, troligen misslyckats och sedan blivit utdömd som en nolla.

För i helvete, lägg band på er människor.

........................................................

Det har varit en lång, lång dag och jag sover alldeles för lite nu i slutspurten av vår C-uppsats som handlar om förändringsarbete och acceptans av ny teknik inom gymnasieskolor.

De senaste tre dygnen har jag sovit sammanlagt åtta timmar.

Jag orkar inte mycket mer.

Bara tanken på en semester i USA efteråt är det som håller igång mig.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan