•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
MFF med Kaveh
Framtidsgruppen är hjältar
22/02/2010 - 01:17

Framtidsgruppen är hjältar

Och nu satte ni morgonkaffet i halsen, eller hur?

Efter årsmötet tog det inte lång tid innan man kunde läsa på internet om hur FG nu tillhörde det förgångna och vilket fiasko deras projekt varit. De skulle enligt belackarna minsann inte satsat på Brandrup utan snällt tillmötesgått MFF:s valberedning.

Deras satsning har till och med kallats odemokratisk. Många menade att om man inte accepterar förslagen som läggs fram av en valberedning man röstat fram själv, ja då bryter man mot föreningsdemokratin och försöker "kuppa".

Men detta håller ju inte. Lika mycket som en valberedning är en grundsten i en demokratisk förening, ja då är rätten att utmana valberedningen och själv föreslå styrelsekandidater en lika viktig grundsten. Det vitaliserar och gör föreningar mer flexibla och lätthanterade. Det är det som är så jävla vackert med föreningar.

Man har försökt misskreditera medlemmarna i Framtidsgruppen genom att kalla dem vissa saker, starta rykten på forum och rent ut sagt håna dem. Så hur kommer det då sig att FG:s förslag var nära på identiskt med MFF:s valberedning förslag till en ny styrelse?

Och det är inte bara Framtidsgruppen som förtjänar kredd. Jag måste nämna MFF:s Vänner också som faktiskt hade Carina Brorman på sin lista. Dessutom hade de andra intressanta namn som Ljubo Mrnjavac med bland sina förslag. Sedan att de flummade ut i någon obeskrivligt löjlig programförklaring har väl skadat deras image en bit, men samtidigt så är de nog fullt medvetna om vad de gjorde. Och de fick bra med PR för det.

Men varför hjältar?

Jo för utan dessa grupper, och i synnerhet Framtidsgruppen, hade vi förmodligen inte sett någon ändring överhuvudtaget bland styrelseledamöter och ordförande. FG representerar de vindar som blåste bland MFF:s supportrar, men istället för att vara ett par skilda vindbyar så organiserade FG en tvättäkta jävla storm som verkligen fångade upp medlemmarnas och supportrarnas åsikter om det MFF som faktiskt misslyckats alldeles för många år i rad.

När till och med valberedningen indirekt och mellan raderna talar om att det fanns ett behov för generationsskifte och ny typ av kompetens i styrelsen, då inser man hur viktigt det varit att MFF som förening fått den rejäla knuff FG har bidragit med. Dessutom så har uppenbarligen kompetensen inom FG varit så pass hög att den nästintill matchat exakt vad valberedningen velat ha fram i en ny styrelse.

Har Framtidsgruppen gjort misstag också? Ja, det har man. Man gick nog ut lite för hårt med Brandrups kandidatur och kanske satsade man på fel häst överhuvudtaget. Mikael var nog inte redo för det här än och det märktes på årsmötet. Så man satsade nästintill all-in på "fel" kille (den här gången verkligen med betoning på "kille") och tog kanske allt för många strider på forum där man tyvärr bara genom sin närvaro bidrog till att gräva skyttegravar.

Men sett till hela insatsen så har gruppen var motorn i en rörelse som kulminerade i årsmötet. Ett årsmöte som drog någonstans mellan 450 till 600 personer varav många var yngre medlemmar som tidigare inte ens hade hade varit inom en kilometerradie av ett årsmöte. Man har utan tvekan fått fram en generation med insatta och engagerade föreningsmedlemmar som kommer bry sig om att delta i föreningsdemokratiska processer. Det Framtidsgruppen startade under 2009 kommer ha effekter och följder många, många, många år fram i tiden.

Så jag tycker att det är på sin plats att alla delaktiga i Framtidsgruppen tackas rejält.

Ni har gjort en fantastisk insats för MFF.

Tack.

.....................................

Jag ska åka till USA i sommar. Jag har hört rätt dåligt om de amerikanska flygbolagen, men har någon av er flugit med dem? Det står i princip mellan de större jänkarna (Continental, United och Delta) och Air Canada som jag hört är hyfsat. Även KLM var med och konkurrera men deras flygningar under den perioden görs av United. Så, nja, inte sugen på att hosta upp tusen spänn extra för att åka med United trots allt.

Jag borde kanske be Eurosport hosta upp förstaklassbiljetter för fyra personer. Ett par hundratusen hit eller dit är nog inget för sniglarna i Frankrike.

.....................................

Sven Liljegren SR har bett om ursäkt på sin blogg för "telefongate".

Läs här.

......................................

Eftersom Måns Renntun har påpekat för MFF att de glömt bort priset till "Årets Bloggare" så förväntar jag mig nu när MFF är medvetna om missen att jag har en guldmedalj, diplom eller något annat intyg i brevlådan inom de närmsta dagarna.

Allt annat vore en stor skandal.

Eftersom MFF skär in på kostnader så räcker det med med ett mail med en bild på en guldmedalj.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan