Längdåkning
02/02/2010 - 19:19Efter nio år - Myllylä erkänner epodopning
Före detta finländska skidstjärnan Mika Myllylä erkänner att han under karriären bloddopat sig med epo. Myllylä var en av sex finländska åkare som under Lahtis-VM 2001 åkte fast för användning av det otillåtna ämnet hemohes.
Redan 2001 fanns starka misstankar om att hemohes användes för att dölja starkare substanser, exempelvis epo, men Myllylä är den förste att erkänna användning.
Erkännandet ska enligt den finska tv-kanalen Nelonen ha kommit i förhör med den finländska centralkriminalpolisen, till följd av den undersökning som påbörjades sommaren 2008 efter att före detta chefstränaren Kari-Pekka Kyrö påstått att det förekommit systematisk dopning inom finländsk längdskidåkning. Trovärdigheten för det påståendet stärks nu.
Myllylä var som bäst i slutet av 1990-talet då han tog fyra VM-guld och ett OS-guld.
När han använt epo är oklart, men något straff lär han ändå inte få. Enligt Timo Seppälä, finländska antidopningskommitténs medicinska chef, preskriberas dopningsbrott efter åtta år.
TT-FNB
















Kommentarer - Myllylä erkänner edodpning
Från 0 Till 0 0