Nu skiljde bara 1,83 poäng, 138,93 mot 137,10, till estniskan Jelena Glebova på tionde plats. Hade Viktoria Helgesson blivit tia hade Sverige fått med två åkare till EM i Bern nästa år. Och näst bäst i Sverige är lillasystern Joshi Helgesson.
SMÅ MISSTAG
Viktoria Helgesson låg på tolfte plats inför det fria programmet. Hon gjorde ett skapligt program, fick sitt livs bästa poäng, men det var inte felfritt.
I början blev en trippelflip endast en dubbel. Och två gånger satte hon i handen efter landningen av hopp.
- Allting grämer mig. Jag kan så mycket mer än jag visade här. Jag fick inte fram allt i dag, säger hon till SVT.
- Jag hade bara någon poäng upp till tionde plats och det hade inte krävts mycket mer för att få den poängen - inte i en hand i exempelvis.
SEGER FÖR KOSTNER
Helgessons elfteplats är ändå den bästa damplaceringen i EM-sammanhang sedan 1990 då Hélène Persson också slutade elva. Efter andra världskriget har bara en svenska slutat bättre på ett EM, 1950 (Gun Ericsson). Fjolårets Europamästarinna, finländskan Susanna Pöykiö, avstod friåkningen på grund av en smärtande rygg. Nu vann i stället italienskan Caroliona Kostner på 173,46 poäng, drygt sju poäng före finländskan Laura Lepistö.
TT
- Läs mer



Scanpix


















